Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
US-14/PPM/440-1100/04/RN
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-14/PPM/440-1100/04/RN
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy opodatkować usługi remontowe obiektów mieszkalnych na terenie koszar- PKOB 113?


W złożonym zapytaniu Jednostka Wojskowa Nr 2189 stoi na stanowisku, iż do remontu obiektów koszarowych, które należy uznać jako budynki zbiorowego zamieszkania (PKOB 113) należy stosować stawkę VAT-7%Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Należy podkreślić, iż o tym czy materiał może wchodzić w skład usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towarów decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana. Podatnik jest zobowiązany dokonywać prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym definiowaniem czynności.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy, ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7%), rozumie się m.in. również remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 2 pkt. 12 ustawy o podatku od towarów i usług obiektami budownictwa mieszkaniowego są jedynie obiekty wymienione w PKOB: 111 (budynki mieszkalne jednorodzinne), 112 (budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) i ex 113 w zakresie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tylko zatem remonty tych obiektów korzystają z opodatkowania stawka 7%. Remonty innych budynków mieszkalnych wymienionych w PKOB 113, np. gdy ich przedmiotem są domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezrobotnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych podlegają opodatkowaniu stawką 22%Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe. Do remontu obiektów wymienionych w zapytaniu należy zastosować stawkę VAT 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj