Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SL-B/415/16/2004
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SL-B/415/16/2004
Data
2004.07.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
napoje bezalkoholowe
odzież
pracownik


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość napojów bezalkoholowych (woda zimna i gorąca) udostępnianych pracownikom z dystrybutora na hali produkcyjnej zakładu oraz ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej wydanej zgodnie z przepisami BHP?


Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r., wolne od podatku dochodowego są: wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej(...) oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych,(...), w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom (...) napojów bezalkoholowych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003r. Nr 169, poz.1650) w paragrafie 112 stanowi, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczególne zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy. Zacytowany przepis mówi o tym, że w przypadku zatrudniania pracowników w warunkach nie zaliczanych do szczególnie uciążliwych pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Jednak ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Zatem zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym obejmuje wartość udostępnianej przez pracodawcę wody zdatnej do picia lub innych napojów, jednak rodzaj tych napojów musi znajdować uzasadnienie w potrzebach fizjologicznych zatrudnionych pracowników i warunkach wykonywanej przez nich pracy.

Oznacza to, że wartość nie wszystkich napojów udostępnianych przez pracodawcę korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art.21ust.1 pkt 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy spełnione są uwarunkowania wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Jednakże zdaniem tut. organu podatkowego przedmiotowe świadczenie nie będzie stanowiło przychodu ze stosunku pracy w przypadku, gdy brak jest możliwości jego zindywidualizowania na poszczególnych pracowników.

W załączniku Nr 2 do wyżej cytowanego rozporządzenia określone zostały szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej.Natomiast w tabeli Nr 2 wyżej wymienionego załącznika określone zostały rodzaje prac, przy których wymagane jest stosowanie środków ochrony indywidualnej.

Oznacza to, że wolne od podatku dochodowego są zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004r. (...) ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej (...) wydanej pracownikom zgodnie z uwarunkowaniami zawartymi w Załączniku Nr 2 i tabeli Nr 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity Dz.U.z 2003r. Nr 169, poz. 1650)

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj