Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-168/04/CIP/06
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-168/04/CIP/06
Data
2004.07.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy
umowa najmu


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć naliczony podatek od towarów i usług zawarty w fakturach dokumentujących czynsz najmu samochodu osobowego ?W ocenie podatnika przysługuje mu uprawnienie do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach od czynszu najmu samochodu osobowego.


Podatnik w ramach planowanego uruchomienia działalności gospodarczej zamierza wykonywać na rzecz dotychczasowego pracodawcy usługi przedstawiciela handlowego. Charakter wykonywanej pracy wymagać będzie częstych wyjazdów Podatnika do potencjalnych odbiorców oferowanych towarów i usług na obszarze całego kraju.

W celu ułatwienia realizacji powyższych zadań zleceniodawca zamierza udostępnić Podatnikowi za ustalony czynsz najmu swój samochód osobowy.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z zasadą wyrażoną w przepisie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Jednakże na podstawie delegacji zawartej w przepisie art. 23 ust 1 pkt 1 w/w ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych został upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia listy towarów i usług lub przypadków, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku.

Korzystając z powyższego upoważnienia Minister Finansów w § 10 ust. 1 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) postanowił, iż usługobiorcom użytkującym samochody osobowe lub inne samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy.

Tak więc pomimo, iż w przedstawionym stanie faktycznym zapytujący Podatnik będzie wykorzystywał przedmiot najmu – samochód osobowy - do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w świetle przywołanego przepisu rozporządzenia nie może on dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj