Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
III MUS-WV/443/45/04/KC
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III MUS-WV/443/45/04/KC
Data
2004.07.15



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, będzie miał prawo stosować stawkę 7% na wyrób, który jest klasyfikowany pod numerem PKWiU 15.84.23-90.90 (wyroby cukiernicze pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane),?


Spółka produkuje towar, który jest klasyfikowany pod numerem PKWiU 15.84.23-90.90 (wyroby cukiernicze pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane), który zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. u. Nr 11, poz. 50 z późniejszymi zmianami) był opodatkowany według stawki 7%.Przed wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z póżniejszymi zmianami), towar ten klasyfikowany był według SWW 2523-39 i na podstawie art. 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę – Kodeks karny skarbowy (Dz. u. Nr 213, poz. 1803) produkt ten korzystał z opodatkowania niższą stawką w wysokości 7%, gdyż w przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2002r. (towar wymieniony w poz. 28 załącznika nr 3 do ww. ustawy).

Podatnik pyta, czy po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, będzie miał prawo stosować stawkę 7%?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia: Z dniem 1 maja 2004r. weszła w życie Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) i zgodnie z art. 175 tej ustawy straciła moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późniejszymi zmianami), wobec powyższego przepisy Ustawy z dnia 4 grudnia 2002r., która dotyczyła zmian w tej ustawie, również utraciły ważność z dniem 1 maja 2004r. Nie obowiązują więc również zapisy art. 5 i 6 ww. ustawy, które zapewniały niezmienność stawek VAT po przełożeniu klasyfikacji SWW i KWiU na nową klasyfikację PKWiU.W nowej ustawie o VAT nie znalazł się również żaden przepis gwarantujący zachowanie dotychczasowych stawek podatku VAT, poza nielicznymi wyjątkami określonymi w przepisach przejściowych. Niezmienność stawek podatku, w przypadku zmian w klasyfikacjach statystycznych obowiązuje dopiero od dnia wejścia w życie nowej ustawy, a gwarantuje to zapis art. 41 ust. 14 ustawy, zgodnie z którym zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz o kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami, wprowadzone po 1 maja 2004r., nie spowodują zmian w opodatkowaniu podatkiem.Dla celów podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego oraz podatku dochodowego ma zastosowanie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami, co wynika z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie PKWiU (Dz. U. Nr 89, poz. 844). Mając powyższe na uwadze, towar o symbolu PKWiU 15.84.23-90.90, w ustawie, ani w rozporządzeniach do ustawy, nie jest wymieniony jako korzystający z opodatkowania niższymi stawkami, to przy sprzedaży tego towaru stosuje się stawkę podstawową, tj. 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj