Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
PP/443-7/JC/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/JC/04
Data
2004.08.02



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
apteka
premia


Pytanie podatnika
Uprzejmie proszę o ustosunkowanie się Pana Naczelnika do następującej sprawy: czy apteka powinna zapłacić podatek VAT od premii pieniężnej, którą otrzymała w/g odpowiedniej noty z hurtowni farmaceutycznej za współpracę za miesiąc kwiecień b.r., a rozliczoną w miesiącu maju b.r.Według nas VAT-u w tym przypadku nie powinniśmy płacić, ale uprzejmie prosimy Pana Naczelnika o ustosukowanie się do tej sprawy.


W odpowiedzi na pismo z dnia 01.07.2004 (data wpływu do US 28.06.2004), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)informuje:

Z informacji przedstawionych w złożonym piśmie wynika, iż podatnik otrzymuje premię pieniężną za zrealizowanie zakupów środków farmaceutycznych i materiałów medycznych. Premia ta stanowi nagrodę za efektywność we współpracy handlowej.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego premie pieniężne są z istoty swej wyłączone z zakresu opodatkowania wymienionego w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Stosownie bowiem do tego przepisu opodatkowaniu podatkiem V A T podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicje towarów i świadczenia usług zawarte przez ustawodawcę w art. 2 i 8 w/w ustawy nie obejmują swym zakresem premii pieniężnych, co oznacza, iż premie tego rodzaju jako nie będące towarem ani tym bardziej usługą nie podlegają reżimowi omawianych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli z zawartej umowy wynika, iż premia powoduje bezpośrednie obniżenie ceny zakupu ze względu na wolumen obrotów i można ją przyporządkować do konkretnej sprzedaży towaru należy uznać, iż stanowi rabat obniżający obrót a zatem czynność tę należy udokumentować fakturą korygującą i odpowiednio obniżyć podatek naliczony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj