Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III-2/443/51/MK/2004
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/51/MK/2004
Data
2004.08.03



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
obniżenie podatku należnego
obowiązek podatkowy
podatek należny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zapytanie dot. obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu poczynionej inwestycji (budowa szaletów) rozpoczętej w 2004 roku, a oddanej do użytku w maju 2004 roku. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym przed dniem 01.05.2004r. usługi szaletów publicznych były zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, w związku z czym VAT od zakupów związanych z inwestycją nie podlegał odliczeniu, ponieważ były one związane w całości ze sprzedażą zwolnioną. W myśl przepisów obowiązujących po 01.05.2004r. usługi powyższe podlegają opodatkowaniu stawką 7%.
W związku z powyższym pytanie brzmi: czy w drodze korekty można odliczyć podatek VAT z faktur dotyczących zakupów inwestycyjnych, gdy okazało się, że zgodnie z ustawą z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług inwestycja służyć będzie w całości usługom opodatkowanym stawką 7%.


Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 10 cyt. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (...), z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18; Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W przypadku otrzymania faktury, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 cyt. ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając na uwadze fakt, iż stosownie do przepisu art. 175 z dniem 01.05.2004r. straciła moc ustawa z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) – z wyłączeniem art. 9, zaś uregulowania dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie art. 176 pkt 3 ustawy z 11.03.2004r. stosuje się od 01.05.200r. zdaniem urzędu podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu zakupów inwestycyjnych dokonanych przed 01.05.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj