Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/443/46/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/46/04
Data
2004.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
grunty
organ administracji publicznej
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy pobieranie przez gminę (a także przez powiat i samorząd województwa) i Skarb państwa, w imieniu którego działa Prezydent Miasta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też czynność tę należy potraktować jako wykonywaną przez organy władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami, dla realizacji, których zostały powołane - art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535.) ? Urząd Miasta stoi na stanowisku, że pobieranie opłat za użytkowanie wieczyste dotyczące nieruchomości stanowiących własność gminy, powiatu jak i Skarbu państwa nie podlega ustawie o podatku VAT uzasadniając swoje stanowisko w nastepujący sposób:
1/ ustawa o gospodarce nieruchomościami określa podmioty prowadzące gospodarkę nieruchomościami (w tym pobierające opłatę za użytkowanie wieczyste) mianem "właściwego organu",
2/ ustawa w sposób sztywny reguluje wysokość opłat rocznych, sposób aktualizacji tych opłat oraz stosowania bonifikat,
3/ pobierania opłat nie można zakwalifikować na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług jako dostawę towarów bądź świadczenie usług, gdyż obowiązek uiszczenia opłaty ma charakter ustawowy,
4/ pobierania opłat za użytkowanie wieczyste, do którego uprawnione są tylko określone organy, nie można utożsamiać z prowadzeniem działalności gospodarczej i to nawet przy zastosowaniu bardzo szerokiego zakresu tego pojęcia.W ocenie Urzędu Miasta pobieranie opłat za użytkowanie wieczyste mieści się w przesłane zawartej w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.


Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje:


Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez wzgledu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej - art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.


Pobieranie opłat za użytkowanie wieczyste gruntów stanowi dla celów podatku VAT odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.


Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) zmieniającym rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) wprowadzono §3a okreslający inny termin powstania obowiązku podatkowego. Przepis ten stanowi, że w przypadku oddania w yżytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu platności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.


Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w powyższych przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia podatku z tytułu wykonanej czynności.W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska wyrażonego w piśmie z dnia 17 czerwca 2004r., że pobieranie opłat za użytkowanie wieczyste gruntów stanowiących własność gminy nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj