Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/33/SK/2004
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/33/SK/2004
Data
2004.04.07



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
kapitał zakładowy
opodatkowanie dochodu
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. z kapitału zapasowego opodatkowane jest 19 % podatkiem ryczałtowym?


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 08.03.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:
Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., z kapitału zapasowego opodatkowane jest 19 % podatkiem ryczałtowym.
Strona przedstawiła swoje stanowisko w sprawie, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega podwyższenie kapitału zakładowego z dochodu bieżącego, a nie z kapitału zapasowego czy rezerwowego.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.
Z akt osobowych przedmiotowej Spółki wynika, iż jej wspólnikami są:
- zagraniczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca 99 % udziałów,
- osoba fizyczna krajowa posiadająca 1 % udziałów.
Zgodnie z § 15 umowy Spółki kapitał zakładowy może być podwyższony uchwałą Zgromadzenia Wspólników do dziesięciokrotnej jego wysokości w terminie do dnia 31 grudnia 2010 r.
Uchwała ta nie będzie stanowiła zmiany umowy Spółki.
Ponieważ art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brzmi, iż do przychodów nie zalicza się – przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, rozpatrzenie wniosku o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego obejmuje opodatkowanie dochodu udziałowców, zaś spółka jest płatnikiem tego podatku.
Zgodnie z art. 260 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych kapitał zakładowy można podwyższyć, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki).
Podwyższenie kapitału zakładowego zarząd spółki zgłasza do sądu rejestrowego zgodnie z art. 262 Kodeksu spółek handlowych i jego podwyższenie następuje z chwilą wpisania do rejestru.
Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:
1. uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego,
2. oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,
3. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione.
Z art. 257 Kodeksu spółek handlowych wynika, iż podwyższenie kapitału zakładowego na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki (tak jak w przedmiotowej Spółce) następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych.
W takim przypadku oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymagają formy pisemnej – aktu notarialnego.
Nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów.
Dot. wspólnika – niemieckiej spółki z o.o.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.
Wymieniony w zapytaniu art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy poboru przez płatnika (przedmiotową Spółkę z o.o.) zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat należności z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu dokonania wypłaty.
Stawka ww. podatku wynosi 19 % przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem miejsca siedziby lub zarządu podatnika stanowi inaczej.
Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji) wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.
Płatnicy przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek do właściwego urzędu skarbowego. W terminie przekazania kwoty płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację CIT- 6, a podatnikowi informację o pobranym podatku IFT2.
Zgodnie z art. 26 ust. 2 w razie przeznaczenia ww. dochodów na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego, ww. płatnicy pobierają 19 % podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podwyższeniu funduszu udziałowego.
W przypadku przedmiotowej Spółki zgodnie z § 12 umowy Spółki, czystym zyskiem rozporządza Zgromadzenie Wspólników, z prawem wyłączenia tego zysku od podziału między wspólników, zaś § 13 umowy Spółki mówi, iż w Spółce mogą być tworzone fundusze rezerwowy i celowy.
W związku z powyższym, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki może nastąpić nie tylko z dochodu roku bieżącego, lecz także z funduszu rezerwowego bądź zapasowego, utworzonego z niewypłaconego zysku z lat wcześniejszych.
Dot. wspólnika – osoby fizycznej krajowej.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.
Jak z tej definicji wynika o dochodzie udziałowca można mówić wtedy, kiedy udziałowiec ten uzyskuje faktyczne władanie nad tym dochodem, przy czym władanie to nie musi oznaczać, że pieniądze z tego tytułu otrzyma „na rękę”, przysporzenie na jego rzecz może mieć inną postać, jak choćby zwiększenie wartości (ilości) posiadanych przez niego udziałów w kapitale zakładowym spółki. Aby to nastąpiło niezbędne jest prawomocne postanowienie sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu.
Jeśli więc następuje podwyższenie kapitału zakładowego spółki z jej kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki, czynność ta spowoduje obowiązek podatkowy po stronie udziałowca tej spółki i konieczność zapłacenia podatku.
Równowartość kwot przeznaczonych na podwyższenie kapitału zakładowego, stanowi dochód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, opodatkowany, stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy, zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.
Podatek ten winien być pobrany przez Spółkę jako płatnika w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego, o czym stanowi art. 41 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kwotę pobranego podatku płatnik (Spółka) ma obowiązek przekazać zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek pobrano, na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie zbiorczą deklarację według ustalonego wzoru PIT-8A.
W terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym płatnik obowiązany jest przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacje na druku IFT-1.
Zgodnie z wykładnią dokonaną przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 9 października 1997 r. Nr PO 4/AK-802-6484/708/97, każde podwyższenie kapitału zakładowego osoby prawnej z jej środków (tj. bez względu na to, czy nastąpi z bieżącego zysku osoby prawnej czy też z jej kapitałów (funduszy) lub np. z agio), rodzi po stronie udziałowca dochód do opodatkowania. Obowiązek potrącenia podatku od tego dochodu spoczywa na osobie prawnej (przedmiotowej Spółce), u której następuje takie podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj