Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/220/JŁ/100/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/220/JŁ/100/04
Data
2004.07.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
darowizna
fundacje
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego
środek trwały
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
Czy wartość darowizny na rzecz fundacji, podlegającej odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której przedmiotem jest w pełni zamortyzowany podatkowo budynek, winna zostać określona na poziomie wartości rynkowej budynku w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego?


Odpowiadając na zapytanie Spółki nr PM-07/04 z dnia 05 lipca 2004r. (data wpływu: 06 lipca 2004r.) w sprawie odliczeń od dochodu z tytułu darowizn - sposobu określenia wartości darowizny, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) informuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza przekazać aktem notarialnym darowiznę w formie bezgotówkowej – używany budynek (zamortyzowany w 100% środek trwały) o wartości rynkowej wynikającej z wyceny rzeczoznawcy majątkowego, na rzecz powołanej przez siebie fundacji prowadzącej statutowo działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych - zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873).

Przepisy art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowymod osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującymod 1 stycznia 2004r. stanowią, iż podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanychna cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznegoi o wolontariacie organizacjom, wymienionym w art. 3 ust. 2 i 3 powołanej wyżejustawy. Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 10% dochodu, o którym mowaw art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowymod osób prawnych.

Możliwość odliczenia od dochodu darowizn uzależniona jest więc od rodzaju fundacji, na rzecz której przekazywana jest darowizna i od celu przekazania darowizny, który musi się mieścićw zakresie sfery zadań publicznych.
Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, który jednocześnie będzie oświadczeniem obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Dodatkowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 150 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) ustalenia wartości rynkowej i odtworzeniowej nieruchomości dokonują rzeczoznawcy majątkowi.

Zgodnie z art. 151 ust. 1 w/w ustawy „wartość rynkową nieruchomości stanowi jej przewidywana cena, możliwa do uzyskania na rynku, ustalona z uwzględnieniem cen transakcyjnych uzyskanych przy spełnieniu następujących warunków:

  • strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy,
  • upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.”

W świetle powyższego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi potwierdza słuszność zajętego przez Spółkę stanowiska.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj