Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12-PDF/415-54/27/2004
z 6 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12-PDF/415-54/27/2004
Data
2004.08.06



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od towarów i usług
samochód
środek trwały


Pytanie podatnika
Od 2000 r. prowadzę działalność gospodarczą na książce przychodów i rozchodów, jestem płatnikiem VAT.W 2002 r. podpisałem umowę leasingu na samochód osobowy marki Suzuki Swift z firmą Siemens Finance. Z uwagi na to, że jest to samochód osobowy, raty leasingowe są opłacane brutto, bez odliczania VAT. Zamierzam wykupić samochód z półrocznym wyprzedzeniem, również w cenie brutto, a w związku z tym. że wartość tego samochodu będzie przekraczała 3.500,00 PLN netto, zostanie zarejestrowany w środkach trwałych. Następnie moim zamiarem jest zamknięcie działalności gospodarczej i pozostawienie samochodu na własne potrzeby. Wycofanie samochodu ze środków trwałych nastąpi w dniu likwidacji działalności gospodarczej.Proszę o udzielenie informacji jak powinien przebiegać proces księgowania tej operacji w świetle obowiązujących przepisów o podatku dochodowym i VAT, i czy powyższe moje stanowisko jest zgodnie z prawem podatkowym.


Podatnicy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, w przypadku likwidacji działalności gospodarczej zobowiązani są do sporządzenia remanentu. Stanowią o tym przepisy § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadznia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z 2003 r. ). Spisem z natury obejmuje się towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, wyposażenie.

Natomiast przepis art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zmian.) - określa sposób obliczania dochodu w przypadku likwidacji działalności.

Jak stanowi w/w przepis w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi (...).

Jak wynika z powyższych przepisów w remanencie likwidacyjnym sporządzonym dla potrzeb podatku dochodowego nie wykazuje się składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, które były zaliczone jako środki trwałe.

W świetle art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r. - przychodem z działalności gospodarczej są również - przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku, będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust.1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa zgodnie z art. 22g nie przekraczają 1.500,00 zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2.

Przyjmując przedstawiony przez Panią stan faktyczny, jeśli nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego przez Panią w działalności gospodarczej, lecz wycofanie z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i pozostawienie go na potrzeby własne - nie będzie z tego tytułu zobowiązania w podatku dochodowym.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym, przychód ze sprzedaży środka trwałego wycofanego z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich zbycia nie upłynęło sześć lat, jest źródłem przychodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1/ odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług za terytorium kraju

2/ eksport towarów

3/ import towarów

4/ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ze wynagrodzeniem na terytorium kraju

5/ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jeśli zaś chodzi o likwidację prowadzonej działalności gospodarczej to zastosowanie będzie miał art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Przepis ma zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podstawą opodatkowania jest wówczas wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, tj. cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Zgodnie z przywoływanym art. 14 w przypadku likwidacji działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończeniu tego spisu.

Obowiązek podatkowy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W przedmiotowej sprawie, jeśli przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia samochodu, należy ująć go w spisie z natury i opodatkować.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj