Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/423/5/2004/GB
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/423/5/2004/GB
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
przedpłaty
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
W jakiej dacie powstają należne z tytułu sprzedaż nieruchomości - lokali mieszkalnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Jednostki L.dz. 441/04 z dnia 10 marca 2004 r. (data wpływu: 11.03.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29.08. 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz 926 ze zm.) informuje:

W myśl art. 12 ust. 3 a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3 c i 3 d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym m in. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe. Zgodnie z § 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i § 40. Art. 76 i 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowią odpowiednio: "Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy". „ Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego".

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowy o budowę lokali mieszkalnych z osobami finansującymi tę budowę, z których wynika obowiązek przeniesienia prawa własności na rzecz tych osób. Mieszkania mogą być ukończone i przygotowane do przekazania osobom finansującym budowę przed uzyskaniem wpisu do księgi wieczystej, o założenie której wystąpiła do sądu Spółka. Od założenia księgi wieczystej uzależnione jest sporządzenie aktów notarialnych.

Mając na uwadze podane powyżej przepisy prawa, jeżeli faktura zostanie wystawiona przed zawarciem aktu notarialnego dla celów podatku dochodowego, będzie stanowić dokument potwierdzający otrzymanie zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach i stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczek tych nie będzie zaliczać się do przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj