Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/VAT-443/153/04/DC
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/VAT-443/153/04/DC
Data
2004.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nowy środek transportowy


Pytanie podatnika
W dniu 24.06.2004 r. nabyto samochód Hyundai Getz z Niemiec, który po raz pierwszy zarejestrowano w dniu 04.05.2004 r., a stan licznika wynosi 6.500 km. Podatnik pyta czy czynność powyższa jest zwolniona z podatku od towarów i usług, czy też powinien zostać odprowadzony podatek VAT. Jest osobą fizyczną nabywającą pierwszy samochód w ramach zakupów z Państw Członkowskich UE.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku gdy przedmiotem nabycia są nowe środki transportu a nabywcą jest inny podmiot niż podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej a dokonującym dostawy jest także inny podmiot niż podatnik o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej czyli czynności dokonane zostały przez osoby fizyczne zgodnie z art. 9 ust. 3.

Zgodnie z art. 2 pkt 10 pod pojęciem nowy środek transportu rozumie się pojazdy lądowe przeznaczone do transportu osób i towarów (wymienione w załączniku nr 1 do ustawy) , napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 km lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego. Oznacza to, że jeżeli któryś z w/w warunków dotyczy danego pojazdu to mamy do czynienia z „nowym środkiem transportu”, czyli będzie nim zarówno samochód , który sprzedawany jest przed upływem 6 miesięcy od momentu dopuszczenia go do użytku, który przejechał więcej niż 6.000 km, a także będzie nim samochód który przejechał nie więcej niż 6.000 km, a od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło więcej niż 6 miesięcy. W przedmiotowej sprawie, zgodnie z opisem zawartym w piśmie, zakupiony samochód spełnia przesłanki do zakwalifikowania go jako nowy środek transportu, od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło mniej niż 6 miesięcy (data pierwszej rejestracji 04.05.2004 r.)

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej – art. 20 ust. 9 ustawy. Zgodnie z art. 99 ust. 10 ustawy deklarację podatkową w zakresie nabywanych nowych środków transportu składa się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. W myśl art. 103 ust. 3 ustawy w przypadkach, o których mowa w art. 99 ust. 10 podatnicy zobowiązani są, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

Reasumując, w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu spełniającego kryterium zakwalifikowania go jako nowy środek transportu podatnik jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług według stawki obowiązującej w kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj