Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/VAT/443/163/04/RK
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/VAT/443/163/04/RK
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Małżeństwo będąc rolnikami prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne. Nie są z tego tytułu zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Mąż dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług polegającą między innymi na świadczeniu usług transportowych. W 2003 r. zakupiono ziemię i budynki w celu powiększenia własnego gospodarstwa rolnego. Obecnie małżeństwo planuje sprzedać część tego gospodarstwa, tj. dom mieszkalny, garaż, oborę, stodołę i 60 arów ziemi, na której znajdują się te budynki. Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości - zarówno budynków, jak i ziemi - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy należy zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług?


Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą, rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, nieobowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 – w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadczonych przez siebie usług rolniczych. Zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy rolnik ryczałtowy może stać się podatnikiem podatku od towarów i usług przy czym musi łącznie spełnić warunki opisane w pkt 1, 2 i 3 tego przepisu.

Jeżeli więc rolnik ryczałtowy planuje sprzedać część swojego gospodarstwa, tj. dom mieszkalny, garaż, oborę, stodołę i 60 arów ziemi, które wcześniej kupił dla celów prowadzenia działalności rolniczej nie musi z tego tytułu odprowadzać podatku od towarów i usług, ani też rejestrować się na ten podatek, przy czym dodatkowa działalność gospodarcza jednego z małżonków, jeżeli nie ma związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym, nie ma w tej sprawie żadnego znaczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj