Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/61/2004
z 1 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/61/2004
Data
2004.07.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
import towarów
powstanie obowiązku podatkowego
terytorium Polski


Pytanie podatnika
Firma zakupiła towar w Rumunii, który drogą tranzytu nie wkraczając na terytorium Polski zostaje wysłany do Czech. Na granicy ukraińsko-słowackiej towar wjeżdża na teren Unii Europejskiej. Firma wystawia fakturę dostawy wewnątrzwspólnotowej dla kontrahenta czeskiego. W którym momencie na firmie ciąży obowiązek podatkowy odnośnie VAT z tytułu zakupionego towaru w Rumunii i gdzie ma ten podatek zapłacić?


W odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 18.05.2004 r. (z datą wpływu 24.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje, że:

Zgodnie z art. 13 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) pod pojęciem wewnątrzwspólnotowej dostawy rozumiemy wywóz towaru z terytorium kraju (Polski) na terytorium innego państwa członkowskiego, z zastrzeżeniem art. 13 ust. 2 - 8.

Z treści pisma jednostki wynika, iż towar nie wkroczył na terytorium Polski, dlatego nie może tu być mowy o wewnątrzwspólnotowej dostawie. Zgodnie z treścią art. 36 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług cyt. powyżej, w przypadku, gdy towary zostaną objęte, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że towar sprowadzony z terytorium kraju trzeciego (Rumunii) nie wkroczył w ogóle na terytorium naszego kraju, trafił bezpośrednio do odbiorcy czeskiego. Zatem spółka winna dokonać odprawy ostatecznej tego towaru, tj. importu albo na terenie Czech, albo Słowacji, tj. pierwszego kraju Wspólnoty, na który ten towar został przywieziony. Zatem błędny jest pogląd jednostki, że obowiązek zapłaty podatku VAT od zakupionego towaru w Rumunii nieprzywiezionego na terytorium naszego kraju powstaje w Polsce. W przedmiotowej sprawie towar objęty został procedurą tranzytu, zatem import i obowiązek podatkowy z tego tytułu wystąpi w państwie wskazanym na dokumencie celnym jako docelowe, w którym zakończona zostanie procedura tranzytu. Polska firma powinna zatem zarejestrować się na potrzeby podatku od wartości dodanej w państwie docelowym i tam zapłacić należny podatek od importu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj