Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/92/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/92/04
Data
2004.07.16



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dopłata
dostawa
dotacja
impreza artystyczna
świadczenie usług
usługi kulturalne
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
dotyczy stawki podatku VAT na usługi o symbolach PKWiU 92.31.21 i PKWiU 92.32.10, stawki VAT na otrzymywane dotacje i subwencje


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 19.05.2004 r. (znak: I US-II/443/27/04):

Zapytanie podatnika dotyczyło stawki podatku od towarów i usług dla:

  • usługi kulturalnej sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 92.31.21,
  • usług związanych z imprezami artystycznymi (nagłośnienie, oświetlenie),
  • dotacji, subwencji, darowizn od sponsorów na rzecz instytucji kultury.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych przez podatników usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, zamieszczając w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zapis, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Każdy podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

Podatnik w zapytaniu wskazał usługę kulturalną sklasyfikowaną w grupowaniu 92.31.21. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym m.in. pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą. Zgodnie z powyższym, usługi świadczone przez podatnika zaliczone do grupowania PKWiU 92.31.21 korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wyłączenie stosowania zwolnienia dotyczy bowiem jedynie należności pobieranych za wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie wykonawstwa artystycznego i literackiego.

W nawiązaniu do usług związanych z imprezami artystycznymi (usługi nagłośnienia i oświetlenia) tut. organ informuje, iż podatnik dokonał błędnej kwalifikacji wykonywanej usługi do usług wymienionych w poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Pozycja ta dotyczy bowiem wyłącznie wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy. Wyszczególnione przez podatnika usługi, o ile kwalifikują się do uznania za związane z imprezami artystycznymi, należy zaliczyć do usług wymienionych w pozycji 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. oznaczonych symbolem PKWiU ex 92 – usługi związane z kulturą. W związku z powyższym, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, usługi te będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. wprowadziła opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru bądź usługi, to tego rodzaju dofinansowanie jest obok ceny uzupełniającym ją elementem podstawy opodatkowania. Dofinansowanie bowiem musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Opodatkowaniu będzie więc podlegała taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach. Zgodnie z powyższym, dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze wtedy tylko zostaną opodatkowane podatkiem od towarów i usług, kiedy będą związane z przedmiotem opodatkowania, czyli dostawą towarów bądź świadczeniem usług. Dofinansowanie takie zwiększy wówczas kwotę należną i zostanie opodatkowane stawką podatku od towarów i usług właściwą dla opodatkowania dofinansowanego towaru, lub usługi. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu. Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane, będą szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Informacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia informacji przez organ I instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj