Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III-2/443/60/MK/04
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/60/MK/04
Data
2004.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
faktura VAT
kasa rejestrująca
marża
towar używany


Pytanie podatnika
Prowadzę sklep modelarski. Część oferty stanowią przedmioty używane, kupowane od osób fizycznych w celu dalszej odsprzedaży. Ustawa o podatku od towarów i usług z 11.03.2004 r. wprowadza obowiązek przy sprzedaży towarów używanych opodatkowania, tzw. marży. Według mnie ustawodawca dopuszcza również opodatkowanie tej sprzedaży na zasadach ogólnych.
Ponieważ rozliczam się na zasadach ogólnych i jestem podatnikiem VAT mam na celu ujednolicenie procedur sprzedaży i rejestracji sprzedaży, tj.:
  1. rejestrowanie całości sprzedaży i obliczanie całego podatku należnego przy pomocy kasy fiskalnej
  2. jeden wzór faktury VAT
  3. nieprowadzenie dodatkowych rejestrów


1. W myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 w/cyt. ustawy o VAT określa, że na potrzeby stosowania rozdziału 4 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne. W ust. 4 cyt. powyżej przepisu stwierdza się, iż podstawą opodatkowania czynności polegających na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez podatnika dla celów prowadzonej działalności w celu odsprzedaży jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku VAT. Powyższe zasady opodatkowania mają zastosowanie, zgodnie z art. 120 ust. 10, do dostawy towarów używanych nabytych od:
#61623; osoby fizycznej,
#61623; osoby prawnej
#61623; jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem o którym mowa w art. 15.
#61623; podatnika o którym mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem – marża.

Natomiast, jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to zgodnie z art. 120 ust. 15 cyt. ustawy jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie.

Zasady wystawiania faktur „VAT - marża” uregulowane są w § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Na podstawie § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży.


2. Ponadto, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zasadą jest, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Stosownie do art. 120 ust. 14 podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj