Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie
IS.IX/3-0050/43/04
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/3-0050/43/04
Data
2004.07.19



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa
budownictwo mieszkaniowe
drogi
infrastruktura towarzysząca
obniżenie stawki podatku
pas drogowy
roboty budowlane
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy właściwe jest zastosowanie stawki 7 % do usługi wykonania oświetlenia drogowego przebiegającego w pasie drogi powiatowej, ciągu zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku w dniu 20.05.2004 r. interpretacji US.PP-443/5/04 w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług:

W skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku piśmie Urząd Gminy O. zwrócił się z zapytaniem o wysokość stawki podatku od towarów i usług stosowanej przy realizacji inwestycji pod nazwą „Oświetlenie drogowe w ciągu drogi powiatowej nr 61, 211 i 342”, której inwestorem jest Gmina. Inwestycja powyższa została przygotowana dokumentacyjnie na podstawie wniosków radnych oraz nacisku mieszkańców, którzy domagali się jej realizacji ze względu na duże zagrożenie wypadkowe, szczególnie nocą, na tych drogach. Oświetlenie przygotowane jest do realizacji jako oświetlenie linią napowietrzną, w większości z oprawami montowanymi na nowych betonowych słupach elektrycznych. Przebiega w zasadzie w pasie drogi powiatowej wzdłuż ciągu zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej, z wejściem na teren kilku działek prywatnych również z zabudową mieszkaniową i zagrodową. Zdaniem Gminy, tak zrealizowane oświetlenie stanowić będzie infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Odpowiadając na powyższe pytanie Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:

W Polskiej Klasyfikacji Obiektów (PKOB) stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316) instalacje do oświetlenia dróg ujęte są w klasie 2112 - Ulice i drogi pozostałe. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 1 - 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że drogi, dojścia i dojazdy zaliczane są do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu jedynie w przypadku ich realizacji w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Wynika to z cyt. wyżej przepisu art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT. Z przedłożonego pisma nie wynika, aby miał miejsce taki przypadek. Przedmiotowa sytuacja (jak wynika z pisma) dotyczy budowy oświetlenia istniejącej drogi powiatowej i poprawie bezpieczeństwa mieszkańców istniejących budynków mieszkalnych. Ponadto droga powiatowa (w tym także jej oświetlenie) służy nie tylko mieszkańcom położonych wzdłuż niej budynków mieszkalnych, ale również innym jej użytkownikom (np. pracownikom instytucji i jednostek działających na wsi), a także użytkownikom przejeżdżającym tylko przez wieś. Wobec przedstawionej powyżej argumentacji dla tego typu inwestycji właściwą stawką VAT jest stawka w wys. 22 %. Stawkę 7 % stosuje się - zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a jak wcześniej wykazano przedmiotowa inwestycja nie stanowi infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj