Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-124/04/CIP/01
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-124/04/CIP/01
Data
2004.07.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Czy podmioty gospodarcze będące podatnikami podatku od towarów i usług za wykonane przez siebie w/w czynności prawidłowo wystawią faktury ze stawką VAT 22% oraz czy Spółka otrzymując takie faktury będzie mogła odliczyć podatek naliczony z tych faktur?


Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług gastronomicznych - prowadzenie restauracji.

Spółka zamierza korzystać z usług osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przygotowywania potraw z surowców powierzonych podmiotowi gospodarczemu na urządzeniach i w pomieszczeniach Spółki, jak również korzystać z usług polegających na obsłudze gości restauracji, w tym na serwowaniu posiłków i napojów.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r, i podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) przez usługi rozumie się – usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Dla określenia właściwej stawki podatku VAT dla usług polegających na produkcji kulinarnej z surowców powierzonych i na majątku obcym, koniecznym jest zakwalifikowanie świadczonych usług do właściwego grupowania statystycznego. Obowiązek ten spoczywa na producencie lub świadczącym usługi.

W związku z tym podmiot gospodarczy wykonujący usługi na rzecz Spółki w przypadku wątpliwości co do prawidłowości dokonanej klasyfikacji, winien zwrócić się z zapytaniem do Urzędu Statystycznego o udzielenie opinii statystycznych.

Natomiast kwestia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez wykonawcę w/w usług również będzie uzależniona od sklasyfikowania świadczonych usług, bowiem przepis art. 25 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych, z wyjątkiem:

  1. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne bądź jedne i drugie,
  2. zakupów gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z pisma wynika, że Podatnik prowadzi restaurację, nie świadczy usług turystycznych ani usług przewozu osób.

A zatem, jedynie w przypadku zaklasyfikowania przez organ statystyczny nabywanych przez zapytującego usług jako usługi gastronomiczne nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W pozostałych przypadkach od zakupionych usług będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj