Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-29-GK/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29-GK/04
Data
2004.07.07



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zawarcia umowy zlecenia w zakresie prowadzenia obsługi prawnej, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur wystawionych przez zleceniobiorcę?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 18 maja 2004 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka (jako zleceniodawca) dnia 1 października 1998 r. zawarła umowę zlecenia, przedmiotem której było świadczenie bieżącej pomocy prawnej,
  • zleceniobiorca zobowiązał się do rzetelnego i osobistego wykonywania umowy,
  • zleceniobiorca nie prowadzi samodzielnie kancelarii prawnej,
  • zleceniobiorcę nie prowadził działalności gospodarczej, działa wyłącznie w ramach umowy o pracę i przedmiotowej umowy zlecenia,
  • dnia 13 maja 2004 r. Spółka podpisała ze zleceniobiorcą aneks do umowy, który przewiduje, iż zleceniobiorca wykonywane, w ramach umowy zlecenia, czynności będzie dokumentował fakturą VAT i do otrzymanego wynagrodzenia będzie doliczał podatek od towarów i usług,

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur VAT. Podatnik przedstawił stanowisko, iż będzie uprawniony do dokonania przedmiotowego odliczenia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tut. Organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z powyższego wynika, iż świadczenie usług prawniczych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z ust.3 pkt 2 powołanego art. 15 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Z uwagi na powyższy stan prawny w przypadku gdy pomiędzy zleceniobiorcą, a Spółką istnieją związku o których mowa w powołanym art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy, to zleceniobiorca z tytułu ich wykonywania nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług (wykonywane czynności będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego). W przypadku natomiast gdy związku te nie będą występowały, wykonywane przez zleceniobiorcę czynności nie będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przypadku gdy zleceniodawca będzie występował jako podatnik VAT czynny a wykonywane czynności będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług to po spełnieniu wszystkich innych warunków przewidzianych przepisami prawa podatkowego, Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z otrzymywanych faktur VAT na zasadach ogólnych. W przeciwnym wypadku zastosowanie będzie miał § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), który stanowi, iż w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Na podstawie powołanego § 14 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur VAT, bowiem będą one dokumentowały czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj