Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD I WZ/415/1/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD I WZ/415/1/04
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy w związku z wejściem w życie z dniem 01.05.2004r. ustawy o podatku od towarów i usług , koszty uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia / odpłatnego zbycia/ praw autorskich nadal wynoszą 50% i czy dla celów podatku dochodowego działalność ta nie będzie traktowana jako działalność gospodarcza?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik uzyskuje przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń elektronicznych, instalacji sieci i stanowisk komputerowych, opodatkowanej liniowym podatkiem dochodowym. Ponadto uzyskuje przychody z tytułu umowy o dzieło na stworzenie i sprzedaż programu komputerowego wraz z przeniesieniem praw autorskich /zamawiającym jest osoba prawna i działalność ta nie wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej/, przy czym koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia praw autorskich wynoszą 50%.

Zapytanie dotyczy: czy w związku z wejściem w życie z dniem 01.05.2004r. ustawy o podatku od towarów i usług, koszty uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia /odpłatnego zbycia/ praw autorskich nadal wynoszą 50% i czy dla celów podatku dochodowego działalność ta nie będzie traktowana jako działalność gospodarcza. Zdaniem podatnika wykonywana działalność polegająca na sprzedaży programu komputerowego wraz z przeniesieniem praw autorskich nie jest działalnością gospodarczą i będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach tzn. na zasadach ogólnych z kosztami uzyskania 50% z tytułu rozporządzania prawami autorskimi do programu komputerowego.

Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t. j. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm./ koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych /Dz. U. z 2000r. Nr 80 poz. 904 z póź. zm./ lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa się w wysokości 50%, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit. b ustawy, których podstawę stanowi ten przychód.Z przepisu tego wynika, że o zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego.

Jedyne ograniczenie , jakie przewidziano dla tego rodzaju kosztów, dotyczy podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z postanowieniem art. 22 ust. 12 ustawy do przychodów, o których mowa w art. 14 nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w ust. 9 pkt. 3. Zatem jeżeli podatnik osiągnie przychody będące przedmiotem prawa autorskiego w ramach prowadzonej działalności , wówczas norma 50% kosztów uzyskania nie będzie mieć zastosowania, a będą potrącone koszty faktycznie poniesione. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług skonstruowana została na potrzeby tej ustawy w celu określenia katalogu podatników podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj