Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.III/423-3/04
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.III/423-3/04
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
samochód prywatny
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy kwoty wypłacane pracownikom z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdów stanowiących własność pracownika do celów służbowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?


W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 05-07-2004 r. (data wpływu 06-07-2004r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm./ wyjaśnia co następuje:

Jak wynika z pisma Spółka dokonuje zwrotu kosztów używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy. Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii czy przy zachowaniu stawek za 1km przebiegu pojazdu, określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalenia oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002r, Nr 27, poz.271) zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych pokrywanych przez pracodawcę jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176, ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. wolne od podatku dochodowego były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy:

a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,

b) w jazdach lokalnych – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu ...

Z dniem 1 stycznia 2004r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 12-11-2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) uchylono przepis art.21 ust.1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższą zmianą od dnia 1 stycznia 2004r. kwoty wypłacane pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów za używanie pojazdu samochodowego (nie będącego własnością pracodawcy), dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Od dnia 1 maja 2004r. przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93, poz.894) wprowadzono pkt. 23b do art.21 ust.1 w/w ustawy podatkowej, w myśl którego wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika; przepis art.23 ust.7 stosuje się odpowiednio.

Analiza treści powyższego przepisu wskazuje, iż wolą ustawodawcy było przywrócenie stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2004r. wyłącznie dla tych pracowników, dla których, z racji specyfiki ich pracy, przewidziano w innych przepisach rangi ustawowej uregulowania nakładające na zakład pracy obowiązek wypłacania należności tego rodzaju bądź stwarzające prawne możliwości ich wypłacania. Obecny zakres zwolnienia nie ma zatem tak powszechnego charakteru, jak miało to miejsce w latach wcześniejszych, obejmuje bowiem ściśle określone kategorie pracowników.

Nowe zwolnienie dotyczy m.in. listonoszy i pracowników Służby Leśnej, gdyż uprawnienia w tym zakresie przyznają im ustawy:

- ustawa z dnia 30 lipca 1997r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „POCZTA POLSKA” (Dz.U. Nr 106, poz.675, ze zm.)

- ustawa z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U. z 2000r. Nr 56, poz.679, ze zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe normy prawne, przepis art. 21 ust.1 pkt.23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania do kwot wypłacanych pracownikom przez Spółkę, z tytułu zwrotu kosztów za używanie pojazdów samochodowych przez pracowników dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych. Spółka powinna od tego przychodu pobrać zaliczkę na podatek, zgodnie z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, stanowisko Spółki zawarte w piśmie jest niepoprawne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj