Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
PP/443-14/04
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-14/04
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczyć podatek naliczony VAT od wydatków poniesionych na zakup wyposażenia pomieszczenia znajdującego się w budynku Spółki wykorzystywanego przez pracowników nadzoru, pracujących w ponadnormatywnym czasie pracy w sezonie skupu owoców?


W odpowiedzi na pisemną prośbę o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuję, że stosownie do postanowień art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Sformułowanie cytowanego przepisu sprawia, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie wydatki, poniesione w celu uzyskania przychodu. Niezależnie zatem od kategorii jaką określi podatnik, cel na który poniósł wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy, jeżeli jest możliwe wykazanie związku przyczynowego wydatku z uzyskanym przychodem. Zatem podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie wydatki, jeżeli wykaże ich związek z prowadzoną działalnością oraz wpływ wydatków na wysokość osiąganych przychodów, pod warunkiem że wydatki te nie zostały wyszczególnione w art. 16 ust.1 w/w ustawy.

Z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku podatnika, nie zaliczanych do środków trwałych – w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służą osobistym celom pracowników i innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą podatnika.

Zgodnie z przedstawionym w zapytaniu stanem faktycznym, Spółka w dniu 8 czerwca 2004r. zakupiła następujące artykuły: deskę do krojenia, sztućce, serwetki, wiadro plastikowe, ceratę, czajnik bezprzewodowy, talerze, ścierki kuchenne, ręczniki, obrus, prześcieradła, poszewki, kołdrę i poduszki o łącznej wartości netto 680,00zł i podatek VAT- 122,62zł. Jak wynika z pisma, zakupione towary są przeznaczone do wyposażenia pomieszczenia znajdującego się w budynku Spółki wykorzystywanego przez pracowników nadzoru, pracujących w ponadnormatywnym czasie pracy w sezonie skupu owoców.

Zdaniem tutejszego organu poniesione wydatki wg załączonych faktur, służące do wyposażenia pomieszczenia znajdującego się w budynku Spółki i przeznaczone dla pracowników w miejscu pracy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i wpływają, chociaż nie bezpośrednio na uzyskanie przychodów z tej działalności.

Ponadto stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W przypadku Spółki, w stosunku do w/w zakupów taka sytuacja nie ma miejsca. Dlatego też przysługuje jej prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od w/w zakupów.

W związku z powyższym podzielam przedstawione stanowisko dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wymienionych wyżej wydatków i możliwości odliczenia podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj