Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-167/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-167/04
Data
2004.06.25



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
emeryci
prywatyzacja
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie pieniężne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy wypłacone emerytom i rencistom świadczenie - premia prywatyzacyjna podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W złożonym zapytaniu wyjaśniono, że w oparciu o art. 10 Pakietu gwarancji pracowniczych, socjalnych i związkowych dla pracowników Spółki, Inwestor Strategiczny zagwarantował każdemu pracownikowi zatrudnionemu u podatnika w dniu wejścia życie pakietu oraz emerytom i rencistom (objętym wykazem “Protokołu Uzgodnień pomiędzy Zarządem a Związkami Zawodowymi działającymi u podatnika w sprawie jednolitej polityki dotyczącej przechodzenia pracowników na emerytury lub renty” zawartym 21 maja 2001r., którzy do dnia wejście w życie pakietu przeszli na emeryturę), wypłatę premii prywatyzacyjnej, płatnej jednorazowo. Powyższy Pakiet wszedł w życie z dniem 04.06.2004r., Spółka zamierza wypłacić wyżej wymienioną premię prywatyzacyjną w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie Pakietu.

W oparciu o powyższy stan faktyczny Spółka zwróciła się z zapytaniem czy postąpi prawidłowo naliczając od wypłaconych świadczeń - premii prywatyzacyjnej dla emerytów i rencistów 10% zryczałtowany podatek, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?

Zdaniem Spółki podatek ten powinien być pobrany i wykazany w deklaracji (PIT-8A) o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), stanowiący, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 – w wysokości 10 % należności;

    (art. 21 ust. 1 pkt 26 wyżej wymienionej ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79,
    art. 21 ust. 1 pkt 38 wymienionej ustawy zwalnia od podatku dochodowego świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł,)

- art. 41 ust. 4 wyżej powołanej ustawy, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt. 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust.5,

- art. 42 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem przypadków wskazanych w przytoczonych powyżej przepisach art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - nie zachodzących w przedmiotowej sprawie - w wysokości 10 % należności.

Płatnik dokonując wypłaty tych świadczeń, zobowiązany jest na mocy art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, jak również do przesyłania deklaracji (PIT-8A) o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, iż podziela stanowisko Spółki w poruszonej kwestii.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj