Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/RPŁ/423 – 38/CW/04
z 5 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/RPŁ/423 – 38/CW/04
Data
2004.05.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odzież osobista
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe


Pytanie podatnika
Czy przyznane ekwiwalenty za odzież roboczą oraz pranie odzieży roboczej na rzecz wszystkich pracowników firmy w tym również pracowników umysłowych stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów.?.


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 01.03.2004r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że art. 21 ust. 1 pkt. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm) określa katalog zwolnień od podatku dochodowego, w którym pkt. 11 stanowi, iż zwolniona od podatku jest „wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej (...)”

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odzież i obuwie robocze pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy związanych z bezpośrednią obsługą maszyn i urządzeń technicznych albo prac powodujących intensywne brudzenie lub skażenie środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie skażonymi.

Kwestie związane z przydziałem obuwia roboczego powinny znaleźć odzwierciedlenie w postanowieniach regulaminu pracy, zaś ich asortyment i okres używania powinny być dostosowane do warunków pracy w danym zakładzie pracy oraz do rodzaju i poziomu zagrożeń występujących na poszczególnych stanowiskach pracy a także wymagań higienicznych i sanitarnych. Odzież roboczą wydaje się pracownikom na podstawie prowadzonych kartotek.

Na podstawie ar. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są generalnie wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu , z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust.1.

Zatem wydatki ponoszone przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na rzecz swoich pracowników tj. zarówno wydatki bezpośrednie, wynikające z zatrudnienia jak i pośrednie (nawet jeżeli obowiązek ich ponoszenia nie wynika z układu zbiorowego pracy lub innych aktów prawnych ) stanowią koszty uzyskania przychodów o ile mają związek z uzyskiwaniem przychodu.

Jednakże wydatki na pranie odzieży i ekwiwalenty za odzież roboczą dla pracowników, którym taka odzież robocza na podstawie szczególnych przepisów nie przysługuje np. wszystkim pracownikom umysłowym firmy – nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, gdyż są to wydatki osobiste pracownika, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mające związku z uzyskiwanymi przychodami przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj