Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/6/04
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/6/04
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura zbiorcza


Pytanie podatnika
Czy wykonując usługi transportu międzynarodowego polegające na przewozie towarów można wystawiać faktury zbiorcze dwa razy w tygodniu, a nie za każdą usługę osobno.


Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w przypadku usług przewozu osób i ładunków, m.in. taborem samochodowym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Przepis ten dotyczy także usług transportu międzynarodowego, nawet wtedy, gdy mają one charakter eksportu usług. Wynika to z art. 6 ust. 8b pkt 7 ww. ustawy. Tak więc w przypadku usług transportu międzynarodowego moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty, który wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. W przepisie tym określony został również moment końcowy dla przypadków, w których nie zostanie spełniona przesłanka zapłaty – następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi. Dodać należy, że w przypadku świadczenia ww. usług, otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Przepis artykułu 6 ust. 8d stanowi bowiem, że również w przypadku otrzymania przed wykonaniem usługi transportowej zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, obowiązek podatkowy powstaje odnośnie każdej z form tych zapłat, niezależni od ich wysokości.

Reguły dokumentowania fakturą wykonanej usługi określone zostały w § 40 ust. 1 i ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. Przepis stanowi, że w przypadku, m.in. usług transportu międzynarodowego, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.
Mając na uwadze ww. przepisy oraz przedstawiony w piśmie stan faktyczny można stwierdzić, iż dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego dla danego kontrahenta, nie ma znaczenia ilość wystawianych faktur, a także fakt czy obejmują one jeden przejazd, czy kilka. Jest to kwestia umowy między kontrahentami. Moment rozliczenia obrotu i podatku należnego obliczonego według stawki 0 % uzależniony będzie od tego, co nastąpi wcześniej, tj. płatność czy upływ 30 dni od dnia wykonania usługi. Fakturę sprzedaży zatem podatnik winien zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy i ująć w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj