Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/332/49/04
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/332/49/04
Data
2004.05.28



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Podatnik wnosi o wyjaśnienie, jaką stawką podatkową podatku od towarów i usług jest opodatkowana czynność zbycia własnych akcji poza rynkiem papierów wartościowych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi – Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, zbycie akcji własnych poza rynkiem papierów wartościowych nie jest usługą według PKWiU.


Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają opłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy – rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przy czym należy wskazać, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Jak wynika z otrzymanej przez Podatnika i załączonej do zapytania opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 08.04.2004 r. zbycie własnych akcji poza rynkiem papierów wartościowych nie jest usługą według PKWiU. Dla rozważenia problemu czy wszystkie transakcje związane z papierami wartościowymi, bowiem akcje jako prawa udziałowe mogą być inkorporowane w określonych dokumentach noszących nazwę akcji i będących papierami wartościowymi szczególnego rodzaju (art. 9216 i następne kodeksu cywilnego), objęte są zakresem przedmiotowym podatku od towarów i usług, należy mieć również na uwadze zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług definicję podatnika, z której wynika, że warunkiem posiadania statusu podatnika jest wykonywanie samodzielnie działalności gospodarczej.
Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży własnych akcji była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej. Od zasady nieuznawania za działalność gospodarczą czynności związanych z posiadaniem papierów wartościowych Trybunał dopuścił trzy wyjątki: pierwszy dotyczy sytuacji, w której posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, drugi dotyczy działalności maklerskiej i brokerskiej, trzeci dotyczy sytuacji, w której posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.
Zatem jeżeli w sprawie nie zachodzi żaden z wymienionych wyżej wyjątków czynność zbycia własnych akcji poza rynkiem papierów wartościowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przeciwnym wypadku na mocy art. 41 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług czynność ta winna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 22%. Zgodnie bowiem z treścią powołanego przepisu towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj