Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim
PP/005-51/US/2004
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-51/US/2004
Data
2004.07.08



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi pogrzebowe


Pytanie podatnika
Jaka jest stawka podatku i miejsce świadczenia usługi ekshumacji i ponownego pochówku? Z jaką stawką należy wystawić fakturę?


W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 19 maja 2004r. nr PP-443/36/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie podatnika dotyczące opodatkowania i wystawiania faktur dla usług ekshumacji i ponownego pochówku, Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14 b § 2 ww ustawy dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji:

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) miejscem świadczenia usług, a więc i opodatkowania jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. Miejscem świadczenia i opodatkowania usługi ekshumacji i ponownego pochówku żołnierzy niemieckich, mimo iż jest wykonywane na zlecenie kontrahenta niemieckiego, jest Polska.

Art. 97 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż podmioty, które podlegają obowiązkowi rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie przez naczelnika urzędu skarbowego o zarejestrowaniu jako podatnika VAT UE, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL.

W świetle powyższego przepisu mimo iż jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT UE nie ma Pan obowiązku, przy świadczeniu usług ekshumacji i ponownego pochówku, do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL.

Nowa ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie zawiera przepisów przejściowych regulujących sposób opodatkowania czynności wykonanych w okresie do dnia 30 kwietnia 2004r., a nie objętych obowiązkiem podatkowym. Brak regulacji dopuszczających jednoznacznie dalsze stosowanie uchylonej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. nie może jednak powodować zmiany zasad opodatkowania czynności wykonanych przez podatnika przed wejściem w życie przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Uznanie dopuszczalności zmiany stawek podatku VAT w zakresie zrealizowanych dostaw towarów i świadczonych usług prowadziłoby do przyjęcia, iż przepisy nowej ustawy zakładają naruszenie zasady lex retro non agit.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności.

Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla którego obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj