Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US-26-PD-415/36/04
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-26-PD-415/36/04
Data
2004.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budynek
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy słusznie wybrałam stawkę amortyzacyjną w wys. 6,5% dla budynku mieszkalno-usługowego wykorzystywanego do działalności gospodarczej w zakresie najmu. Wydatki na rozbudowę, prace remontowe i modernizacyjne przekroczyły kilkakrotnie wartość początkową tego budynku, a okres amortyzacji wyniesie ponad 15 lat.


Zagadnienia związane z zaliczeniem składników majątku do środków trwałych oraz zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych zostały uregulowane przepisami art. 22a – 22o ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ).

Stosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do budynków ( lokali ) i budowli normuje przepis art. 22j ust. 1 pkt 3 , zgodnie z którym podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy dla budynków ( lokali ) i budowli –10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3 , domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

Budynki ( lokale ) i budowle uważa się dla celów amortyzacji za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 pełnych miesięcy ( 5 lat ), a za ulepszone, jeżeli przed wpisaniem do ewidencji środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych wydatki podatnika poniesione na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Maksymalna indywidualna stawka w odniesieniu do nich musi być tak skalkulowana, by okres amortyzacji nie był krótszy niż 10 lat, co oznacza, że taka stawka nie może być wyższa niż 10%. Z opisanej przez podatniczkę sytuacji wynika, iż poniesione nakłady stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej i okres amortyzacji jest nie krótszy niż 10 lat , a zatem wybrana przez Nią indywidualna stawka amortyzacji – 6,5% może być zastosowana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj