Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PP/443-11/04/IS
z 5 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/04/IS
Data
2004.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak odliczyć podatek VAT gdy zakup i sprzedaż samochodu nie zamyka się w czasie jednego miesiąca ?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i transportowych, którą poszerzył o import i handel używanymi samochodami osobowymi i ciężarowymi.
Samochody osobowe są towarem handlowym przeznaczonym do sprzedaży, uważa więc iż przysługuje z tego tytułu odliczenie podatku VAT naliczonego wynikającego z dokumentów odprawy celnej SAD.
Ponadto zgodnie z § 67 ust. 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. odsprzedaż używanych samochodów osobowych, dokonywana przez podatników, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów, jest zwolniona od podatku VAT w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu.
Wątpliwości budzi odliczenie podatku VAT od samochodów osobowych, gdy zakup i sprzedaż nie zamyka się w czasie jednego miesiąca. Niekiedy może to trwać nawet kilka miesięcy, aż znajdzie się nabywca na sprowadzony samochód. Natomiast jeżeli rozliczy w deklaracji VAT-7 podatek naliczony od samochodu w danym miesiącu i nie ma jego sprzedaży, a pozostała jest opodatkowana w całości, to zgodnie ze wzorem deklaracji podatek naliczony od tego samochodu odlicza się w pełnej wysokości ,chociaż jego zakup służy sprzedaży częściowo opodatkowanej i zwolnionej ,a zatem powinien być odliczony tylko w części proporcjonalnie do sprzedaży opodatkowanej.
Natomiast w momencie sprzedaży samochodu osobowego, odliczeniu w części będą podlegały tylko wydatki kosztowe związane z tą sprzedażą, a nie jego faktyczny zakup.

Na mocy § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) odsprzedaż używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o ładowności do 500kg,dokonywana przez podatników podatku VAT, którzy nie byli użytkownikami tych samochodów jest zwolniona od podatku VAT w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu.
W praktyce powyższe zwolnienie oznacza, iż jeżeli podatnik kupił używany samochód osobowy lub inny niż osobowy o ładowności nie przekraczającej 500kg,przy dalszej odsprzedaży obrotem opodatkowanym VAT wg stawki 22% jest kwota różnicy między ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu osobowego.
Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży wraz z podatkiem należnym a ceną nabycia wraz z podatkiem VAT. Od tej ustalonej podstawy opodatkowania wyliczoną rachunkiem „w stu” podatek należy zadeklarować jako podatek należny z tytułu dokonanej odsprzedaży.

Natomiast obrotem zwolnionym od podatku VAT jest kwota stanowiąca równowartość ceny nabycia tego samochodu, którą podatnik powinien zaewidencjonować i zadeklarować jako sprzedaż zwolnioną.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych o dopuszczalnej ładowności do 500kg,z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika.
Natomiast w odniesieniu do odliczenia podatku VAT ustawodawca określił je w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (j.t. Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną w terminie „nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie póź niej niż w rozliczeniu za miesiąc następny z zastrzeżeniem pkt 2 - 4.

Zatem ,należy zauważyć, iż nabywane przez podatnika samochody używane dotyczą w części sprzedaży opodatkowanej jak i w znacznej części zwolnionej. Należy podkreślić, że tą część podatku naliczonego, którą podatnik płaci w cenie nabycia samochodu, ma związek ze zwolnieniem przy sprzedaży tego samochodu, bowiem opodatkowana jest jedynie część dodanej do ceny nabycia marży, a więc biorąc pod uwagę art. 20 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu ”podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną”, to należy uznać, iż należy go odrębnie do niej przyporządkować.
Następuje tu bowiem sprzedaż tego samego towaru, aczkolwiek w części zwolnionej, w części dodanej do ceny nabycia marży - opodatkowanej.Rozliczenie więc podatku naliczonego związanego z tą sprzedażą należy dokonać dwuetapowo, a więc:
- w miesiącu nabycia samochodu na podstawie otrzymanej faktury VAT lub dokumentu celnego nie odlicza się podatku VAT, chyba że w danym okresie rozliczeniowym nastąpi sprzedaż tego samochodu
- w przypadku sprzedaży w innym okresie rozliczeniowym niż miesiąc zakupu odliczenie podatku naliczonego dokonuje się poprzez złożenie korekty do miesiąca otrzymania dokumentu SAD, gdy już wiadomo jaka jest proporcja VAT naliczonego związanego z częścią opodatkowaną tzn. dotyczącą marży. Również można dokonać tego odliczenia w momencie otrzymania SAD-u z obliczonym podatkiem VAT od nabytego samochodu ,pod warunkiem ustalenia proporcji tj. udziału wartości marży w wartości sprzedaży ogółem, a przy ewentualnej zmianie ceny sprzedaży i powstaniu różnicy do odliczenia na plus lub minus powrócić poprzez złożenie korekty do miesiąca w którym dokonano pierwotnego odliczenia do konkretnego samochodu.
Podatek naliczony do odliczenia trzeba więc rozliczyć proporcjonalnie, w stosunku do udziału sprzedaży opodatkowanej w wartości sprzedaży ogółem konkretnego samochodu.
Należy nadmienić, że ten sposób odliczenia podatku naliczonego od należnej struktury sprzedaży będzie obowiązywał do 30.04.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj