Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
IV VAT/443-9/II/2004
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV VAT/443-9/II/2004
Data
2004.04.08



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
najem


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinny być wypisywane dokumenty poświadczające wynajem powierzchni użytkowej hali (faktury czy rachunki)?

W jaki sposób powinny być wypisywane faktury poświadczające dokonywanie zakupów związanych z utrzymaniem ww. hali?


Zgodnie z § 45 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268 ze zm.) podatnicy, którzy nie są obowiązani do wystawiania faktur VAT, korzystający ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5, 6 ustawy o podatku od towarów i usług, wystawiają rachunki, o których mowa w art. 87 - 90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Jednocześnie na podstawie art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług – podatnicy zwolnieni od podatku, na podstawie art. 14 ust. 1 i ust. 6, są obowiązani do zaewidencjonowania sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

W zakresie otrzymywanych faktur VAT dokumentujących zakupy, informuje się, że na podstawie art. 25 ust. 3 ww.ustawy o VAT, faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur w części dotyczącej udziału podatnika w ponoszonych kosztach.

Ponadto informuje się, że w myśl art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług – jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 pkt 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj