Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0169/04
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0169/04
Data
2004.03.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
dzierżawa


Pytanie podatnika
Czy dochody osiągane z tytułu wydzierżawienia gruntów rolnych na cele rolnicze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Podatnik jest rolnikiem. Posiadane grunty rolne zamierza wydzierżawić na cele rolnicze pod uprawę zboża.
Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże jak wynika z zapisu art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

    W myśl art. 2 ust. 2 ustawy z 26.07.1991r. działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt - licząc od dnia nabycia.

Jak wynika z przedstawionego przepisu dzierżawy gruntów rolnych nie zalicza się do działalności rolniczej, a zatem do dochodów osiąganych z tego tytułu mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26.07.1991 r. jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z powyższego przepisu do źródeł przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy ustawodawca zalicza m.in. dzierżawę gospodarstwa rolnego lub jego składników, jednakże pod warunkiem, że gospodarstwo rolne będzie dzierżawione na cele nierolnicze lub na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. A contrario dzierżawa gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele rolnicze nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc dochody osiągane z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „gospodarstwa rolnego”. Jednakże stosownie do zapisu art. 2 ust. 4 ustawy z 26.07.1991r. ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie zaś z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U z 1993r., nr 94, poz. 4321 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza – o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Z kolei w związku z brakiem odpowiedniej definicji w przepisach podatkowych pojęcia „cele nierolnicze” przyjąć należy wykładnię językową tego pojęcia. I tak „rolniczy” to „dotyczący rolnictwa, rolnika, związany z rolnictwem, zajmujący się rolnictwem” (Słownik Języka Polskiego, pod red. M.Szymczaka, PWE, Warszawa 1981, tom III s. 71). A zatem „cele nierolnicze” to cele niezwiązane z rolnictwem, zaś „cele rolnicze” to cele związane z rolnictwem.

Biorąc powyższe pod uwagę wydzierżawienie przez Podatnika gruntów rolnych - wchodzących w skład gospodarstwa rolnego – pod uprawę zboża, a więc na cele rolnicze, nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r., a dochody osiągane z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj