Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
US18/ZD/FD/415/544/2004
z 21 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US18/ZD/FD/415/544/2004
Data
2004.05.21



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
dokumentowanie wydatków
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć przy wypełnianiu zeznania rocznego wydatki poniesione na zakup pieluchomajtków i podkładów jednorazowych dla mojego męża?
Mąż ma 70 lat i jest inwalidą pierwszej grupy, niezdolnym do dbania o siebie. Lekarz specjalista wypisuje recepty na zakup pieluchomajtek.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie w odpowiedzi na wystąpienie z dnia 21 kwietnia 2003 r. (data wpływu 22.04.2003 r.), udziela informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatnik, będący osobą niepełnosprawną może odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne. Katalog tych wydatków został wymieniony w art. 26 ust 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione między innymi na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz na zakup leków. Wydatki te podlegają odliczeniu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego lub państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie. Zakup leków zaliczamy do wydatków na cele rehabilitacyjne, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji „leku”. Należy w związku z tym opierać się na definicji zawartej w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz. 1381). Z definicji leku aptecznego, leku recepturowego, leku gotowego wynika, że lek jest produktem leczniczym. Przez produkt leczniczy należy rozumieć substancję lub mieszaninę substancji, przeznaczoną do zapobiegania lub leczenia chorób, lub podawaną pacjentowi w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu.

Wydatki na nabycie środków nie spełniających cech wskazanych w definicji „leku”, bądź wyłączone spod jej zakresu przez wspomnianą ustawę nie mogą być zaliczane do wydatków na cele rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pieluchomajtki nie są również sprzętem, urządzeniem czy narzędziem technicznym niezbędnym w rehabilitacji. Pieluchomajtki i podkładki higieniczne niewątpliwie ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym i współdomownikom takich osób, ale ich zakup nie został wymieniony w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj