Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-15/03/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-15/03/04
Data
2004.05.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenia od podatku
ulga
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Proszę o udzielenie informacji, czy poprawnie dokonywałam odliczeń na budowę. W 1995 r. zostało wydane pozwolenia na budowę. Za 1996 r. dokonałam pierwszego odliczenia na budowę domu. W 2001 r. miałam częściowy odbiór budynku. W moim rozumieniu odliczenia winnam dokonywać nadal od dochodu.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 27 kwietnia 2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy stosowania przepisów art. 2 ust. 4a ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 137, poz. 638 ze zm.), a w szczególności o udzielenie informacji, czy wydanie przez właściwy organ decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wybudowanego budynku mieszkalnego pozbawia podatnika prawa do dokonywania odliczeń z tytułu kontynuacji budowy.

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Stosownie do art. 2 ust. 4a cytowanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podatnikom, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele określone między innymi w art. 26 ust. pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r., i po tym dniu dokonali dalszych wydatków na budowę tego budynku mieszkalnego, przysługuje prawo do odliczania tych wydatków na zasadach określonych w art. 26 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. b) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r. podstawę do dokonania odliczeń od dochodu stanowiły wydatki ponoszone w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego.

Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, że warunkiem uprawniającym do skorzystania w latach 1997-2003 z odliczeń od dochodu z tytułu wydatków na budowę budynku mieszkalnego jest nabycie przez podatnika w latach wcześniejszych (1992-1996) prawa do odliczania od dochodu tych wydatków.

Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 27 kwietnia 2004 r. stanu faktycznego wynika, że w 1996 r. nabyła Pani prawo do odliczania od dochodu wydatków ponoszonych na budowę budynku mieszkalnego.

W roku 2001 właściwy organ wydał decyzję wyrażającą zgodę na użytkowanie wybudowanego budynku, nakazując jednocześnie wykonanie, w terminie do dnia 31 grudnia 2004 r., robót w zakresie: wykonania podłóg oraz posadzek w dwóch pokojach, łazience oraz hallu na piętrze budynku.

W ocenie tutejszego organu podatkowego ponoszone przez Panią w latach 2001-2003 wydatki dotyczące prac budowlanych nakazanych decyzją właściwego organu, stanowią podstawę do dokonania odliczeń od dochodu na zasadach określonych w art. 26 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj