Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PD/415/5/2004
z 19 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/5/2004
Data
2004.02.19



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
euro
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty


Pytanie podatnika
Co zalicza się jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu jako organ podatkowy zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) poniżej udziela odpowiedzi na pismo z dnia 03.02.2004 r.

Dla celów podatkowych zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. Cel ten musi być wyraźnie widoczny, a poniesione wydatki winny go bezpośrednio realizować lub co najmniej powinny go zakładać jako realny.

Art. 23 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w piśmie, nakłady poniesione na ubezpieczenie zakupionego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu będą kosztem uzyskania przychodów w proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO przeliczana na złote według kursu sprzedaży walut ogłaszanego przez NBP, do wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia. Kurs EURO należy przyjąć z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, natomiast wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej.
Jeżeli wartość samochodu, o którym mowa w piśmie przyjęta dla celów ubezpieczenia nie przekracza ww. ograniczenia, tj. równowartości 20.000 EURO, wydatki związane z ubezpieczeniem tego pojazdu mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 4 jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione. Od zasady tej wprowadzono wyjątki. Jeden z nich ma zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Koszty uzyskania przychodu mogą być wówczas potrącane w roku podatkowym którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego. Warunkiem jest stałe w każdym roku prowadzenie ksiąg w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego (art. 22 ust. 6 ustawy).

W związku z powyższym zaliczenie kosztów w postaci ubezpieczenia samochodu zakupionego na potrzeby działalności gospodarczej jest uzależnione od tego czy wpłata dotyczy w całości roku 2004. Jeśli polisa ubezpieczeniowa dotyczyć będzie w części roku poprzedzającego zasadne będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu tylko tej części kwoty ubezpieczenia która dotyczy roku 2004. Będzie tak po uprzednim spełnieniu warunku zawartego w art. 23 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy oraz prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w ww. sposób w każdym roku podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj