Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDII-412/355/03
z 3 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-412/355/03
Data
2003.11.03



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
członkowie
komisja
wynagrodzenia



W odpowiedzi na Wasze pismo znak: Fn 3510/39/2003 z dnia 24.10.2003 r. w sprawie pobierania zaliczek na podatek dochodowy od diet za udział w posiedzeniach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej należy zakwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, które są wymienione w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Pobór zaliczek dla omawianych przychodów reguluje art. 41 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z nim „osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 i 3 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 5-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).”

Mimo, iż Urząd Miasta i Gminy świadczenia wypłacane członkom komisji za udział w posiedzeniach nazwał dietą, to jednak nie można ich uznać za przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl, którego wolne od podatku dochodowego są „diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich – do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.”

Podstawę do wypłaty tego świadczenia stanowi ustawa o wychowaniu w trzeźwości, która w art. 4 ust. 5 stanowi, iż zasady wynagradzania członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych określa rada gminy w gminnych programach rozwiązywania problemów alkoholowych, dlatego też wypłaconego świadczenia nie można utożsamiać z dietą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT. Z pisma wynika, że za prace w komisji jej członkowie otrzymują diety w wysokości 0,075 minimalnego wynagrodzenia ustalonego ustawą z dnia 10.10.2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 roku Nr 200 poz. 1679) za każde posiedzenie. W skład komisji wchodzą osoby będące pracownikami U M i G, jak i osoby obce.

Od dokonanych wypłat dla pracowników U M i G płatnik nalicza i pobiera zaliczki na poczet podatku dochodowego w wysokości 20% dochodu (po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości 20 % uzyskanego przychodu - zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT) i na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy odprowadza kwotę pobranych zaliczek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, właściwego wg siedziby płatnika, przesyłając równocześnie zbiorczą deklarację wg ustalonego wzoru -PIT-4 (art. 42 ust. 2 pkt. 2 ustawy).

Dla osób nie będących pracownikami płatnika, które nie przekroczyły kwoty 146 zł. ustawodawca określił podatek w formie ryczałtu, który wynosi 20% uzyskanego przychodu bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 42 ust. 1 pkt. 2 ustawy płatnik przekazuje pobrany zryczałtowany podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg siedziby płatnika, w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek. Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt. 2 tej ustawy w tym samym terminie płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu zbiorczą deklarację wg ustalonego wzoru tj. PIT –8A. Ryczałt bez względu na wysokość przychodu nie przysługuje pracownikom płatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj