Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
U.S.I-415/31/2003
z 10 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I-415/31/2003
Data
2004.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi odsetkowej można odliczyć odsetki od kredytu zaciągniętego w 2003r. na remont mieszkania?


W odpowiedzi na pismo z dnia 10 grudnia 2003r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym Strona wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące odliczenia odsetek od kredytu mieszkaniowego przeznaczonego na sfinansowanie remontu domu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), poniżej wyjaśnia co następuje:

Z dniem 1 stycznia 2002r. weszły w życie przepisy przewidujące ulgę podatkową w postaci możliwości odpisania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych podatnika. Nowa ulga budowlana nazwana ulgą na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego uregulowana jest w art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Stosownie do postanowień ust. 1 powołanego artykułu od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1)budową budynku mieszkalnego albo
2)wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3)zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego określa przepis art. 26 b ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z pkt 1 i 2 powołanego przepisu z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego będzie można skorzystać między innymi wtedy, gdy kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26 b, które zostały wskazane powyżej.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie Podatnicy stosownie do treści art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa wywodzą, że jeżeli zaciągnięty przez nich kredyt wykorzystany został na cele mieszkaniowe związane z pracami remontowymi, a dodatkowo wykonane prace remontowe nadzorowane były przez bank, to odsetki związane z tym kredytem zaciągniętym na ww. cel powinny podlegać odliczeniu.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, a także przytoczone przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że kredyt mieszkaniowy został Państwu udzielony w 2003r. na remont własnego domu. Z przepisu art. 26 b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie jednak wynika, że uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego przysługuje, jeżeli z umowy o kredyt wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w cytowanym art. 26 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Katalog inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć zaciągnięty kredyt aby skorzystać z odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego nie wymienia jednak inwestycji związanej z remontem budynku mieszkalnego.

Fakt, że wykonywane przez Państwa prace dotyczyły remontu i modernizacji budynku mieszkalnego jednoznacznie potwierdzają dołączone do wniosku załączniki w postaci między innymi uproszczonego kosztorysu budowlanego. Z w/w kosztorysu wynika, że prowadzone przez Państwa roboty remontowe i modernizacyjne budynku mieszkalnego polegały na wymianie, naprawie, uzupełnieniu, zmianie, odnowieniu elementów budynku mieszkalnego w celu przywrócenia i poprawy jego stanu pod względem użytkowym i technicznym. Wykonane prace dotyczyły stałych elementów konstrukcyjnych, wykończeniowych, instalacyjnych wykonanych w tym budynku i mieszczą się one w pojęciu remontu i modernizacji budynku.

Zgodnie natomiast z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. Powyżej powołany art. 27 a został uchylony z dniem 1 stycznia 2004r. przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), lecz na podstawie art. 12 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 12 listopada 2003r. ma on zastosowanie do wydatków poniesionych na remont i modernizację w latach 2003-2005 według zasad obowiązujących do końca 2003r.

Rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na :

zakup materiałów i urządzeń,
zakup usług obejmujących:
- wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,
- transport materiałów i urządzeń,
- wykonawstwo robót,
najem sprzętu budowlanego,
opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów.

Warunkiem, którego spełnienie umożliwia odliczenie wymienionych wydatków, jest poniesienie ich w związku z robotami określonymi w załącznikach do w/w rozporządzenia. Załączniki te zawierają wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego, odrębny wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego oraz wykaz robót zaliczonych do remontu i modernizacji w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych. Wysokość wydatków poniesionych na cele remontowe ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodów odprawy celnej.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem stwierdzić, że poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego udzielonego Państwu na sfinansowanie kosztów inwestycji polegającej na remoncie i modernizacji budynku mieszkalnego nie dają prawa do skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego, gdyż otrzymany kredyt nie został przeznaczony na inwestycje wymienione w art. 26 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast przysługuje Państwu, przy spełnieniu warunków ustawowych, prawo do skorzystania z ulgi remontowej polegającej na zmniejszeniu podatku dochodowego wykazanego w zeznaniu podatkowym za 2003r. o 19% poniesionych w 2003r. wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, o której mowa w wyżej cytowanym art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj