Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-95/04/CIP/06
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-95/04/CIP/06
Data
2004.03.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
program komputerowy
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik może odliczyć naliczony podatek VAT od zakupionego programu komputerowego, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej?


Podatnik uzyskał wpis do ewidencji działalności gospodarczej w październiku 2003 r. deklarując rozpoczęcie tej działalności z dniem 1 grudnia tego roku. Następnie podatnik dokonał zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej deklarując rozpoczęcie działalności gospodarczej z dniem 5 stycznia 2004. W dniu 5 stycznia 2004 r. podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i przed datą rejestracji dla potrzeb podatku VAT podatnik zakupił dla potrzeb planowanej działalności gospodarczej program komputerowy, co zostało udokumentowane fakturą VAT z dnia 11.12.2003 r..


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (art. 2 w/w ustawy) złożyć właściwemu organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne.

Obowiązek ten nie dotyczy jedynie podatników zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 ust 1 i 6 ustawy lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 1 w/w ustawy, którzy zgodnie z art. 9 ust. 3 mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 19 ust. 1 ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną

Jednak możliwość skorzystania przez Podatnika z prawa do odliczenia podatku naliczonego od danego zakupu uzależniona jest od spełnienia przez niego szeregu warunków, wymienionych w przepisach cyt. wyżej ustawy o VAT oraz w przepisach zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Między innymi zgodnie z postanowieniami art. 25 ust. 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego lub zostali wykreśleni z rejestru, o którym mowa w art. 9.

W przedstawionym stanie faktycznym, w momencie zakupu programu komputerowego, tj. w dniu 11.12.2003 r. Podatnik nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż rejestracji dla potrzeb podatku VAT Podatnik dokonał dopiero w dniu 5 stycznia roku następnego. Tak więc dopiero z dniem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R Podatnik stał się podatnikiem podatku od towarów i usług, uprawnionym do odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług – przy spełnieniu warunków wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych do ustawy.

A zatem w tym przypadku na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy o VAT Podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup programu komputerowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj