Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-61/04/CIP/06
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-61/04/CIP/06
Data
2004.03.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
remonty
usługi agroturystyczne


Pytanie podatnika
Czy Spółka będzie miała prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur za wykonanie usług remontowych związanych z remontem obiektu przeznaczonego na działalność agroturystyczną?


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza przeprowadzić remont i modernizację posiadanego zabytkowego budynku, w którym prowadzić zamierza, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT działalność agroturystyczną.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego – art. 19 ust. 2 ustawy o VAT.Rozliczenie podatku naliczonego może być dokonane w ściśle określonych rygorach art. 19 ust. 3 i 3a ustawy o VAT.W przypadku podatników dokonujących sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną – o czym świadczy treść art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z art. 20 ust. 3 ustawy o VAT Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.

W przypadku nabycia przez Podatnika towarów zaliczonych na podstawie odrębnych przepisów do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy (ust. 4 art. 20 ustawy).

Z przytoczonych przepisów wynika, iż dla zarejestrowanych podatników podatku od towarów i usług - jedynym z warunków obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest powiązanie zakupu towaru/usługi ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku podatników prowadzących sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną od podatku albo nie podlegającą opodatkowaniu - kryterium podziału podatku naliczonego na podlegający lub niepodlegający odliczeniu jest powiązanie poniesionych zakupów ze sprzedażą zwolnioną lub opodatkowaną.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje wyłącznie sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zważywszy, że planowane przez Spółkę usługi agroturystyczne mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 55.23.13-00 „Usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania” i co do zasady korzystają z opodatkowania obniżoną stawką VAT 7 % - to Podatnik będzie miał prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur zakupu, związanych z remontem zabytkowego budynku, który wykorzystywany będzie w tej działalności. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie ograniczają bowiem tego prawa wyłącznie do zakupów związanych bezpośrednio z prowadzoną aktualnie działalnością gospodarczą.

Tak więc stanowisko podatnika przedstawione w sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj