Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-722/12-2/MM
z 25 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-722/12-2/MM
Data
2012.09.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
podatek naliczony
prawo do odliczenia
znak towarowy
zwrot podatku


Istota interpretacji
1. Czy w przypadku wniesienia aportem do Spółki kapitałowej aktywów przez SKA, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących aport na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT?2. Czy w przypadku wydania udziałów w Spółce kapitałowej i opłacenia VAT środkami pieniężnymi przed dniem złożenia deklaracji VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy VAT?3. Czy w przypadku wydania udziałów w Spółce kapitałowej i nieopłacenia VAT środkami pieniężnymi przed dniem złożenia deklaracji VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot podatku VAT w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy VAT?



Wniosek ORD-IN 839 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012r. (data wpływu 1 sierpnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej aport znaków towarowych oraz terminu zwrotu podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej aport znaków towarowych oraz terminu zwrotu podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatkowych (dalej: Wnioskodawca, Spółka kapitałowa). Wspólnikiem Wnioskodawcy zostanie spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA), będąca również polskim rezydentem podatkowym. Zarówno Spółka kapitałowa jak i SKA będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: VAT).

SKA na pokrycie swojego udziału w Spółce kapitałowej wniesie do Wnioskodawcy wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) (dalej: aktywa). W zamian za wniesione w ramach wkładu niepieniężnego aktywa SKA otrzyma udziały w Spółce kapitałowej o wartości nominalnej równej wartości rynkowej aktywów (zatem wartość wkładu niepieniężnego ustalona w umowie Spółki kapitałowej, stanowić będzie wartość netto aktywów - bez podatku VAT). SKA, jako czynny podatnik podatku VAT z tytułu wniesienia aportu w postaci aktywów w dniu wniesienia aportu wystawi fakturę VAT, w której wykaże podatek należny przy zastosowaniu stawki 23%. Możliwe, że w dniu wniesienia aportu przez SKA Spółka kapitałowa opłaci podatek VAT, dokonując przelewu gotówkowego na rachunek bankowy SKA.

Wniesione przez SKA aktywa do Spółki kapitałowej będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, polegającej na odpłatnym udzielaniu licencji na korzystanie ze znaku towarowego (znaków towarowych) wchodzących w skład aktywów.

W dniu wniesienia aportu zostanie zawarta umowa o odpłatne udzielenie licencji na korzystanie ze znaku towarowego (znaków towarowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku wniesienia aportem do Spółki kapitałowej aktywów przez SKA, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących aport na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT...
  2. Czy w przypadku wydania udziałów w Spółce kapitałowej i opłacenia VAT środkami pieniężnymi przed dniem złożenia deklaracji VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy VAT...
  3. Czy w przypadku wydania udziałów w Spółce kapitałowej i nieopłacenia VAT środkami pieniężnymi przed dniem złożenia deklaracji VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot podatku VAT w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy VAT...

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy wartość podatku VAT wykazana na fakturze dokumentującej aport aktywów do Spółki kapitałowej będzie mogła być rozpoznana jako jego podatek naliczony.

W związku z tym Wnioskodawca będzie mógł obniżyć swój podatek należny o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej aport aktywów albo będzie uprawniony do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje m.in. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. W sytuacji jednak, gdy faktura VAT dokumentuje czynności niepodlegające opodatkowaniu, podatek VAT wynikający z takiej faktury nie podlega odliczeniu (art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy VAT). W przypadku, gdy wartość podatku naliczonego przekracza wartość podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik VAT jest uprawniony do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Podstawowe zatem przesłanki, jakie muszą być spełnione, aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony to:

  • posiadanie statusu czynnego podatnika VAT,
  • związek nabytych usług z czynnościami podatnika podlegającymi opodatkowaniu VAT,
  • otrzymanie faktury z naliczonym VAT, która dokumentuje czynność podlegającą opodatkowaniu VAT i nie zwolnioną z VAT.

Analizując spełnienie kolejnych przesłanek prawa do zwrotu różnicy VAT wskazać należy, że prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług i ma miejsce jedynie w sytuacji, kiedy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wnioskodawca spełnia wskazaną przesłankę — w momencie dokonania aportu będzie czynnym podatnikiem VAT.

Ponadto zostanie spełniony warunek związku nabytych usług z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Spółka kapitałowa będzie bowiem wykorzystywać otrzymane aktywa w postaci znaków towarowych do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu licencji na odpłatne korzystanie z ww. znaku innym podmiotom.

Przedstawiona w zdarzeniu przyszłym transakcja będzie udokumentowana fakturą VAT. Faktura ta będzie dokumentować aport aktywów do Spółki kapitałowej. Zdarzenie to stanowi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak bowiem należy zauważyć, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 7 ust. 1 ustawy VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług rozumie się zaś na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wniesionymi aportem aktywami będzie znak towarowy (znaki towarowe). Na tej podstawie opisana transakcja spełnia przesłanki uznania jej za świadczenie usług przez SKA na rzecz Wnioskodawcy. Transakcja ta spełni także warunek odpłatności świadczenia usługi, gdyż Spółka kapitałowa wyda w zamian za wniesione wkładem aktywa własne udziały.

Podsumowując, przedstawione zdarzenie przyszłe, tj. aport aktywów do Spółki kapitałowej, stanowi odpłatne świadczenie usług, które zostanie udokumentowane fakturą VAT. W ramach aportu zostaną przez Wnioskodawcę nabyte aktywa, które — Wnioskodawca jako podatnik czynny VAT — będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Na tej podstawie wskazać należy, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze VAT dokumentującej aport aktywów albo prawo do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym z tytułu przedmiotowego aportu aktywów.

Takie stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają następujące interpretacje indywidualne:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2012r. (sygn. IPPP1/443-127/12-2/AS) wskazano: „Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że zamiarem Wnioskodawcy jest wniesienie udziału we własności nieruchomości do spółki z o.o. i sprzedaż pozostałej części udziału we własności nieruchomości do spółki z o.o. Jak wykazano w odpowiedzi na pytanie 1 zarówno aport udziału we własności nieruchomości i sprzedaż pozostałego udziału we własności nieruchomości stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bez możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku. Zatem z uwagi na fakt, iż nabyte przez Wnioskodawcę towary i usługi będą służyły czynnościom opodatkowanym, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktur dotyczących zakupu towarów i usług związanych z realizacją budowy przedmiotowego budynku.”
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 marca 2012r. (sygn. ITPP1/443-1719/11/DM) „Uwzględniając zatem zapis art. 86 ust. 1 ustawy, należy podzielić zaprezentowane we wniosku stanowisko, zgodnie z którym Spółka, z racji wykorzystywania wniesionego w formie aportu know-how do wykonywania czynności opodatkowanych, uprawniona jest do odliczenia podatku z faktury dokumentującej nabycie know-how, wystawionej przez wnoszącego aport wspólnika, będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, o ile nie wystąpią pozostałe okoliczności wskazane w przepisie art. 88 ustawy.”

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wydania udziałów w Spółce kapitałowej i opłacenia VAT środkami pieniężnymi przed dniem złożenia deklaracji VAT, Spółka kapitałowa będzie mogła ubiegać się o zwrot podatku VAT w terminie 25 dni od złożenia deklaracji VAT.

Jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 1 zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 ustawy VAT kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle zaś art. 87 ust. 1 ustawy VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy VAT. Zasadą jest zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

Ustawodawca przewidział jednak możliwość uzyskania zwrotu podatku w krótszym terminie 25 dni. W świetle przepisu art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone,
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy VAT, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

    Z analizy powyższego przepisu wynika, iż na umotywowany wniosek podatnika i przy spełnieniu przez niego określonych warunków, podstawowy termin zwrotu może być skrócony z 60 dniowego do 25-dniowego. Podatnik może otrzymać wcześniejszy zwrot, gdy spełni następujące warunki:
  • zapłaci wszystkie należności wynikające z faktur (dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji) dokumentujących zakupy rozliczone w deklaracji podatkowej VAT-7,
  • zapłata za te należności zostanie w całości dokonana bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury.

Biorąc pod uwagę brzmienie powołanych przepisów stwierdzić należy, iż w celu uzyskania szybszego zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, która wynika z deklaracji podatkowej VAT-7, wykazanej do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w terminie 25 dni, konieczne jest zapłacenie w całości należności wynikających z faktur podatnikowi będącemu ich wystawcą.

Ustawa VAT nie definiuje, co należy rozumieć przez zapłacenie w całości faktury VAT. Zdaniem Wnioskodawcy powzięcie uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, a następnie złożenie oświadczenia o objęciu udziałów w Spółce kapitałowej w zamian za wniesione aktywa przez SKA stanowi zapłatę faktury VAT dokumentującej przedmiotowy aport. Już w tym momencie Wnioskodawca zobowiązuje się do wydania aktywów. Tym samym można uznać ten moment za chwilę zapłaty za fakturę VAT. Podatek VAT wynikający z wystawionej faktury VAT powinien zaś być opłacony najpóźniej w dniu poprzedzającym złożenie deklaracji VAT wraz z wnioskiem o skrócenie terminu zwrotu nadwyżki VAT.

Dotychczas organy podatkowe interpretowały pojęcie „zapłaty” z tytułu dokonanego aportu wyłącznie w odniesieniu do obowiązku podatkowego, który powstaje u wspólnika wnoszącego aport. W takich przypadkach organy podatkowe wskazywały:

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2010 r. (sygn. ITPP1/443- 1040c/09/KM), w której wskazano: obowiązek podatkowy związany z czynnością wniesienia aportem znaku towarowego do spółki osobowej prawa handlowego powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9, uwzględniając ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty za dokonaną czynność wniesienia wkładu, czyli:
    • w stosunku do odpowiedniej części obejmującej wartość otrzymanego przez Wnioskodawcę udziału, z chwilą objęcia udziałów (tj. w dacie zawarcia umowy lub zmiany umowy spółki, na mocy której Wnioskodawca nabędzie udziały tej spółki) oraz
    • w części obejmującej wartość odpowiadającą kwocie podatku od towarów i usług związanego z aportem, z chwilą otrzymania tej pozostałej części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.”
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17 listopada 2009r. (ILPP1/443-1074/09-4/BP) wskazał: „obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do znaku towarowego, o którym mowa we wniosku, wnoszonego aportem do spółki komandytowej bądź jawnej powstanie w dacie zawarcia zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego ten dzień bowiem uważa się za dzień otrzymania zapłaty, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.”

Skoro zatem organy podatkowe w przypadku wspólnika wnoszącego aport pojęcie „zapłaty” interpretują jako zawarcie lub zmianę umowy spółki, to także w przypadku podmiotu otrzymującego aport uznać należy, iż faktura jest zapłacona w całości, kiedy Spółka kapitałowa wyda swoje udziały, czyli zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego i zostanie złożone oświadczenie o objęciu udziałów przez SKA oraz kiedy zostanie opłacony podatek VAT wynikający z wystawionej faktury.

Z powyższym rozumieniem przepisów ustawy VAT nie stoi w sprzeczności art. 22 USDG, który stanowi, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przytoczony przepis statuuje ograniczenia odnoszące się jedynie do zapłaty pieniężnej i nie będzie znajdował zastosowania w analizowanym przypadku.

Na tej podstawie należy uznać, że wydanie udziałów w kapitale Wnioskodawcy w zamian za aport aktywów wraz z opłaceniem podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej opisany w zdarzeniu przyszłym aport stanowi zapłatę z tytułu opisanej transakcji. Zapłata faktury VAT będzie miała miejsce:

  • w odniesieniu do wydanych udziałów w Spółce kapitałowej — w dniu powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i złożenia oświadczenia o objęciu udziałów przez SKA,
  • w odniesieniu do pozostałej kwoty stanowiącej podatek VAT — w dniu jego wpłaty na rachunek bankowy SKA.

W związku z tym Wnioskodawca będzie w przedmiotowej sprawie uprawniony do otrzymania zwrotu VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez SKA w terminie skróconym 25 dni od złożenia deklaracji podatkowej.

Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2010r. (sygn. IPPP3/443-1257/09-2/MPe) oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2009 r. (sygn. IPPP3/443-610/09-2/KT).

Ad 3

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wydania udziałów w Spółce kapitałowej i nieopłacenia podatku VAT środkami pieniężnymi do dnia złożenia deklaracji podatku VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot podatku VAT w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku nieopłacenia podatku VAT wynikającego z faktury VAT dokumentującej aport SKA do Spółki kapitałowej do dnia złożenia deklaracji VAT nie zostanie spełniony warunek opłacenia faktury VAT w całości. W związku z tym Spółka nie będzie mogła się ubiegać o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w skróconym terminie 25 dni od złożenia deklaracji VAT. Wnioskodawca będzie mógł otrzymać zwrot VAT w terminie 60 dni.

Na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy VAT „Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.”

Na tej podstawie zdaniem Wnioskodawcy nieopłacenie faktury VAT przed złożeniem deklaracji VAT skutkuje możliwością skorzystania wyłącznie z podstawowego terminu zwrotu VAT, tj. terminu 60 dni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj