Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP 1/423
z 6 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP 1/423 - 539/04/LM
Data
2004.05.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież
rozliczanie straty
środek obrotowy


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy uznania za koszty uzyskania przychodów, strat wynikających z kradzieży środków obrotowych.


W odpowiedzi na zapytanie Spółki złożone w dniu 9 kwietnia 2004 roku, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów, strat wynikających z kradzieży środków obrotowych.

W zapytaniu Spółka wniosła o:

“Udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie, czy podatnik może rozliczyć w 2003 roku stratę wynikającą z kradzieży środków obrotowych, jeżeli prawomocny wyrok został ogłoszony 4 listopada 2002 roku, a firma uzyskała informację o zamknięciu sprawy w 2003 roku i po wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie otrzymała w styczniu 2004 odpis wyroku.”

Ponadto, w zapytaniu Spółka podała między innymi: “...W toku postępowania ustalono, że spółka dochowała należytej staranności w strzeżeniu majątku, a wina za powstałą sytuację obciąża wyłącznie sprawcę, który starał się nieudolnie ukryć swoje działania. ... Spółka w roku poniesienia straty założyła rezerwę na stratę, natomiast dopiero po otrzymaniu pism procesowych spółka jest pewna, że majątku w żaden sposób nie odzyska, ponieważ organy ścigania nie odzyskały ich od sprawcy. W związku z powyższym spółka uważa, że może zaliczyć straty wynikające z kradzieży do kosztów roku 2003.”

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wśród wymienionych w art. 16 ust. 1 kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu nie występują straty w środkach obrotowych.

Zatem, w świetle przedstawionego stanu faktycznego sprawy (Spółka uzyskała informację w 2003 roku o zamknięciu sprawy karnej, a w styczniu 2004 roku otrzymała odpis wyroku), poniesione (rzeczywiste) straty w środkach obrotowych, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

mogą być kwalifikowane, zgodnie z wnioskiem Spółki, do kosztów uzyskania przychodów 2003 roku – ponieważ zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopiero w tym roku było możliwe zarachowanie tych kosztów jako znanych co do rodzaju i wartości ze względu na rozstrzygnięcie prawomocne sprawy karnej przeciwko sprawcy kradzieży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj