Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
DP/423/10/04
z 29 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423/10/04
Data
2004.04.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adres
amortyzacja
aport
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
wyposażenie


Pytanie podatnika
Z dniem 01.01.2002 r. do Spółki wniesiono aportem oprogramowanie komputerowe oraz wyposażenie o wartości jednostkowej nie przekraczającej 3.500 zł. Pytanie Podatnika dotyczy możliwości ich jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków.


W świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji na zasadach określonych w artykule 16 a do 16 m podlegają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nabyte przez podatnika, w tym również wniesione w drodze aportu jak i wcześniej używane.

Zgodnie z przepisem art. 16 d ust. 1 ww. ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g ustawy podatkowej nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszt uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Jak z powyższego wynika Podatnik miał prawo wyboru i mógł jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2002 r. oprogramowanie komputerowe i wyposażenie, których wartość nie przekraczała 3.500 zł.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepis art. 16 m ust. 3 ww. ustawy podatkowej, który stanowi, że podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Przy pozostałych składnikach majątku obowiązuje zasada, iż podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16 l i 16 ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16 i - 16 k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego (art. 16 h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj