Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-951/12/KG
z 25 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-951/12/KG
Data
2012.09.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
podmiot niezarejestrowany
projekt
stowarzyszenia
zwolnienia podmiotowe


Istota interpretacji
Stowarzyszenie nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją warsztatów arteterapii i imprezy plenerowej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2012r. (data wpływu 5 września 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 września 2012r. (data wpływu 20 września 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 września 2012r. (data wpływu 20 września 2012r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie, będące organizacją statutową, w okresie 7 luty 2012r. – 7 września 2012r. realizuje operację pt. „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012 w ramach projektu współfinansowanego ze środków PROW na lata 2007-2013.

Do realizacji projektu zakupiono materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów atreterapii z osobami chorującymi psychicznie oraz materiały i usługi niezbędne do zorganizowania imprezy plenerowej w dniu 7 września 2012r. Podstawą wydatków poniesionych na zakup towarów i usług są faktury VAT, na których wyodrębniony został podatek VAT.

W związku ze składaniem wniosku o dofinansowanie złożone zostało oświadczenie o kwalifikowalności VAT. Władza wdrażająca projekt wymaga przedstawienia interpretacji indywidualnej o kwalifikowalności VAT, dzięki któremu potwierdzona zostanie słuszność uznania podatku VAT, wyodrębnionego na fakturach zakupowych, za kwalifikowalny.

Stowarzyszenie działa od 29 listopada 2005r. na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. – prawo o stowarzyszeniach, a także na podstawie statutu, posiada osobowość prawną oraz status organizacji pożytku publicznego. Statut został złożony w sądzie Rejonowym i zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeń. Nazwa organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu: zarząd.

Sposób reprezentacji podmiotu: do podejmowania czynności prawnych oraz składania oświadczeń woli w imieniu zarządu upoważnieni są łącznie prezes lub wiceprezes i skarbnik zarządu. Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis prezesa lub upoważnionego członka zarządu.

Nazwa organu nadzoru: komisja rewizyjna.

Cele działania organizacji na podstawie statutu:

Prowadzenie wszechstronnych działań dla pełnego rozwoju osób z zaburzeniami psychicznymi w tym:

  • poprawy ich funkcjonowania w życiu i społeczeństwie,
  • poprawy ich sytuacji w rodzinie,
  • integracji społecznej ze środowiskiem.

Udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w różnych formach, m. in. poprzez prowadzenie placówek o charakterze opiekuńczym i terapeutycznym. Poradnictwo i doradztwo osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Wspieranie osób niepełnosprawnych i ich rodzin w życiu codziennym oraz w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej oraz różnym formom dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

Organizowanie wypoczynku oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Reprezentowanie interesów osób z zaburzeniami psychicznymi.

Organizacja spotkań, konferencji, kursów i warsztatów edukacyjno-informacyjnych.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez prowadzenie na rzecz osób cierpiących na schorzenia psychiczne i ich rodzin:

  1. Działalności nieodpłatnej pożytku publicznego, oznaczoną zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) 91.33.Z działalność pozostałych organizacji członkowskich gdzie indziej nie sklasyfikowana, która realizuje swoje cele poprzez:
    1. rozwój współpracy między ośrodkami psychiatrii środowiskowej na terenie Polski i poza granicami kraju,
    2. wymianę w celach szkoleniowych pracowników wszystkich grup zawodowych współpracujących ośrodków,
    3. wspieranie bezpośrednich kontaktów, spotkań i innych działań chorych psychicznie, ich rodzin i pracowników tych ośrodków,
    4. wspieranie inicjatyw samopomocowych psychiatrii środowiskowej,
    5. przeciwstawianie się tendencji do wykluczania i stygmy społecznej wobec osób chorych psychicznie,
    6. wspieranie inicjatyw zmierzających do tworzenia miejsc pracy chronionej dla osób po kryzysie psychicznym,
    7. udzielanie pomocy materialnej, w tym także finansowej, osobom chorym psychicznie, a także jednostkom organizacyjnym podejmującym działania na rzecz osób chorych psychicznie.
  2. Działalności nieodpłatnej pożytku publicznego oznaczonej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Gospodarczej (PKD) 8531.B Pomoc społeczna pozostała, z zakwaterowaniem.
    1. inicjowanie programów leczniczych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych zmierzających do podniesienia poziomu opieki w środowiskach pacjentów psychiatrycznych, takich jak: hostele, mieszkania chronione, domy pomocy społecznej, obozy I wycieczki terapeutyczne, turnusy rehabilitacyjne i inne.
  3. Działalności nieodpłatnej pożytku publicznego oznaczonej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Gospodarczej (PKD) 85.32.C Pomoc społeczna pozostała bez zakwaterowania.
    1. inicjowanie programów leczniczych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych zmierzających do podniesienia poziomu opieki w środowiskach pacjentów psychiatrycznych, takich jak: warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, grupy i ośrodki wsparcia i inne.

Stowarzyszenie nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz nie składa deklaracji VAT-7. Stowarzyszenie korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Stowarzyszenie realizując, zgodnie z działalnością statutową, projekt pt. „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012, dokonuje zakupu usług i towarów, które nie służą działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Realizowany projekt ma na celu:

  1. edukację młodzieży szkół średnich jako grupy „wysokiego ryzyka” zachorowań na schizofrenię w zakresie problemów zdrowia psychicznego mającą na celu wzmacnianie ich wrażliwości społecznej i budowanie oparcia społecznego dla osób przechodzących pierwszy kryzys psychiczny;
  2. integrację młodzieży z osobami chorującymi psychicznie poprzez udział we wspólnych warsztatach arteterapii;
  3. promocję lokalnych zasobów W. i okolic poprzez wytworzenie w ramach warsztatów prac artystycznych pod hasłem „...”;
  4. prezentację twórczości osób chorujących mającą na celu wzrost poziomu tolerancji, zrozumienia, a także integracji z lokalnym środowiskiem;
  5. przeciwstawienie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię przez upowszechnienie problemu choroby psychicznej w trakcie imprezy plenerowej poprzez realizację punktu informacyjnego, rozpowszechnianie ulotek i plakatów, a także występy zaproszonych zespołów muzycznych;
  6. promocję idei wolontariatu poprzez współudział uczniów szkół średnich w realizacji przedsięwzięcia.

Projekt skierowany jest do młodzieży i osób chorujących psychicznie (w zakresie bezpłatnych warsztatów arteterapii) oraz do wszystkich innych osób (w zakresie ogólnodostępnej imprezy plenerowej dla dzieci i dorosłych zarówno pełno jak i niepełnosprawnych).

Udział w projekcie jest całkowicie nieodpłatny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 18 czerwca 2012r.):

Czy Stowarzyszeniu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego lub jego zwrotu od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012...

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w piśmie z dnia 18 czerwca 2012r.), nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego ani jego zwrotu od wydatków poniesionych w związku z realizacją ww. projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. z 2011r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl postanowień art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawione wyżej unormowania wykluczają możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zrealizował operację pt. „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012 w ramach projektu współfinansowanego ze środków PROW na lata 2007-2013. Projekt skierowany jest do młodzieży i osób chorujących psychicznie (w zakresie bezpłatnych warsztatów arteterapii) oraz do wszystkich innych osób (w zakresie ogólnodostępnej imprezy plenerowej dla dzieci i dorosłych zarówno pełno jak i niepełnosprawnych). Udział w projekcie jest całkowicie nieodpłatny.

Ponadto wskazano, że Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, nie składa deklaracji VAT-7 i korzysta ze zwolnienia podmiotowego na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Nabywane towary i usługi nie służą działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Jak wskazano na wstępie, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako „podatnicy VAT czynni”, poprzez złożenie deklaracji VAT-7.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi. Wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz nie składa deklaracji VAT-7, korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, tym samym nabywane towary i usługi nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności generujący podatek należny. W konsekwencji Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu „…” – warsztaty arteterapii i impreza plenerowa na rzecz integracji osób chorujących psychicznie w powiecie w. w roku 2012. Tym samym nie ma prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto należy zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdą również zastosowania uregulowania § 22 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), bowiem przepisy te przewidują możliwość zwrotu podatku zarejestrowanym podatnikom jedynie na podstawie umów zawartych przed dniem 1 maja 2004r.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj