Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/1/1/PD II/2001
z 2 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/1/1/PD II/2001
Data
2004.02.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
darowizna
gaz płynny
odliczenie od dochodu



Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 05.01.2004 r. w sprawie odliczenia wpłat na Społeczny Komitet Gazyfikacji na terenie miejskim informuje, że:

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30 stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 ust. 4-6 i 8-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot: darowizn na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno - opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymanie - łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu.

Instytucję prawną darowizny określają przepisy art. 888-902 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jako umowę polegającą na zobowiązaniu się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (na zasadzie dobrowolności). Oznacza to, że darowizna musi posiadać przymiot nieekwiwalentności.

Stąd też w każdym przypadku kwoty przekazane przez darczyńcę na rzecz obdarowanego, żeby mogły być uznane za darowizny przede wszystkim muszą realizować cele określone w powołanym wyżej przepisie i jednocześnie nie mogą wiązać się ze świadczeniem wzajemnym ze strony obdarowanego względem darczyńcy. Istotnym jest, zatem aby darowizny przekazane przez darczyńcę nie były w późniejszym okresie spożytkowane na ich rzecz.

Oznacza to, że w rozumieniu kodeksu cywilnego darowizna jest świadczeniem o charakterze nieodpłatnym i nieekwiwalentnym, a zatem darowizną nie jest wpłata lub inne świadczenie, za które darczyńca otrzymuje coś w zamian. Wpłaty takie nie mogą stanowić o późniejszym nabyciu własności części inwestycji po jej oddaniu, przez darczyńcę. Partycypacja w kosztach budowy nie może spowodować także, że użytkownicy (wcześniej darczyńcy) zostaną zwolnieni z opłat lub też zostaną zastosowane względem nich inne ekwiwalentne ulgi. Darowizna nie może wiązać się z uzyskaniem jakiegokolwiek dobra albo z zapłatą za wykonaną usługę.

Wpłata dokonana na rzecz Społecznego Komitetu Gazyfikacji jako „opłata przyłączeniowa” nie uprawnia również Państwa do odliczenia tego wydatku w ramach ulgi budowlanej. W ramach ulgi budowlanej można odliczyć wydatki na wykonanie przyłącza od „nitki” głównej do budynku mieszkalnego. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust.6 pkt 1 w/w ustawy).

W związku z powyższym wpłaty dokonane na rzecz Społecznego Komitetu Gazyfikacji nie podlegają odliczeniu od dochodu w myśl art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj