Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PB II/z/415/5/2004
z 12 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB II/z/415/5/2004
Data
2004.03.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
dokumentowanie wydatków
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne osoba niepełnosprawna można odliczyć wydatek poniesiony na zakup słuchawek bezprzewodowych służących do odsłuchiwania programów RTV?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pan orzeczenie o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności z tytułu inwalidztwa ruchowego i słuchowego i zakupił Pan słuchawki bezprzewodowe do swobodnego odsłuchiwania programów RTV.

Na udokumentowanie zakupu przedłożył Pan fakturę VAT z dnia 2003.03.17 wystawioną przez Media Markt na słuchawki AKG.K 105 za kwotę 349 zł.

Zdaniem Pana zakup słuchawek podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, natomiast w opinii tutejszego organu nie podlega.

Podatnik, będący osobą niepełnosprawną może odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne. Katalog tych wydatków został wymieniony w art. 26 ust 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione między innymi na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Wydatki te podlegają odliczeniu jeżeli nie były finansowane za środków zakładowego lub państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych albo nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie.

Z brzmienia cytowanego wyżej przepisu wynika, że sprzęt rehabilitacyjny powinien cechować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych. Zakupione przez Pana słuchawki nie spełniają wymagań indywidualnego przeznaczenia, ponieważ mogą być używane przez każdą osobę, jak również nie są niezbędne w rehabilitacji, ponieważ jedynie pozwalają Panu na słuchanie programów radiowych czy telewizyjnych w izolacji od otoczenia.

Słuchawki niewątpliwie ułatwiają wykonywanie czynności życiowych jak również ułatwiają życie współdomownikom, ale nie są narzędziem niezbędnym w rehabilitacji.

Słuchawki nie są sprzętem o charakterze medycznym.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że nie może Pan odliczyć w ramach ulgi na rehabilitację wydatku poniesionego na zakup słuchawek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj