Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-415/19/04
z 2 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-415/19/04
Data
2004.04.02



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
kurs waluty
nieograniczony obowiązek podatkowy
przeliczanie
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
waluta obca


Pytanie podatnika
uzupełnić


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 16.02.2004 r. (znak: II US PB-I-415/4/04), gdyż jest ona nieprawidłowa:

Z stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w piśmie z dnia 15.01.2004 r. wynika, że:

  • spółka cywilna „D.”, w której podatnik jest jednym ze wspólników, otrzymuje opłaty licencyjne z tytułu przekazywania kontrahentowi kanadyjskiemu autorskich praw majątkowych,
  • wypłata ww. należności następuje w dolarach amerykańskich po uprzednim potrąceniu przez stronę kanadyjską 10 % od wypłacanych kwot tytułem zaliczki na podatek dochodowy należny w Kanadzie,
  • na koniec roku podatkowego spółka otrzymuje zestawienie potrąconego w Kanadzie podatku, którego wartość wyrażona jest w dolarach kanadyjskich,
  • dla celów podatkowych w Polsce spółka zapłacony w Kanadzie podatek przelicza na złote wg średniego kursu NBP dla dolara kanadyjskiego z ostatniego dnia roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Powyższe uregulowanie wskazuje zatem, że opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody bez względu na miejsce położenia źródła przychodów, a więc również dochody osiągane za granicą.

Podwójnemu opodatkowaniu dochodów, tj. w państwie, w którym osoby fizyczne mają miejsce zamieszkania i w państwie, w którym położone są źródła przychodów zapobiegają zawarte przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w których określa się sposób (metodę) postępowania zapobiegający podwójnemu opodatkowaniu. Z treści art. 12 umowy zawartej w dniu 4.05.1987 r. między rządami Polski i Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216) wynika, że dochody w postaci opłat licencyjnych od autorskich praw majątkowych podlegają opodatkowaniu wg tzw. metody odliczenia.

Sposób opodatkowania wg ww. metody reguluje art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidując, że w tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie, z tym że odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Reasumując: w świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego i prawnego podatnik ma prawo od podatku obliczonego od całości uzyskanych dochodów odliczyć podatek zapłacony w Kanadzie do wysokości nieprzekraczającej tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Dokonanie odliczenia musi jednakże poprzedzić przeliczenie przychodów otrzymanych w walucie obcej oraz zapłaconego za granicą podatku (zaliczki na podatek) na złote polskie.

W zakresie przeliczenia przychodów ww. art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła do odpowiedniego zastosowania art. 11 ust 3 i 4 tej ustawy, który przewiduje, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów z dnia ich otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji podatnika ogłaszanych przez bank, z którego usług podatnik korzystał i mających zastosowanie przy kupnie walut. W przypadku, gdy bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa powyżej, do przeliczenia na złote stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez NBP.

Odnośnie sposobu przeliczenia potrąconego za granicą podatku należy przyjąć odpowiednie zastosowanie wyżej cytowanego art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji oznacza to, że wartość podlegającego odliczeniu podatku winna być przeliczona na złote wg kursu stosowanego dla przeliczenia otrzymanego przychodu, tj.:

  • wg kursu walut obcych stosowanego przez bank w dniu otrzymania przez podatnika przychodu lub pozostawienia go do jego dyspozycji; jeżeli bank stosuje różne kursy walut obcych do przeliczenia stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP - znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik korzysta z usług banku,
  • wg kursu średniego z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez NBP - znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik nie korzysta z usług banku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj