Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/14/SK/2004
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/14/SK/2004
Data
2004.02.12



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
kredyt dewizowy
kurs waluty
odsetki od kredytu
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Uznawanie za koszt uzyskania przychodu różnic kursowych w przypadku przewalutowania kredytu bankowego.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 16.01.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:


Wnosząca zapytanie Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka korzysta z kredytu dewizowego. W umowie kredytu dopuszczono możliwość przewalutowania kredytu z EURO na PLN, co nastąpiło w sierpniu 2003 r. Obecnie spółka posiada zadłużenie z tytułu kredytu i odsetek, które po przewalutowaniu powiększyło się. Na tle takich okoliczności faktycznych Spółka formułuje stanowisko, iż w wyniku przewalutowania kredytu powstały ujemne różnice kursowe, które zarachowane zostały w koszty finansowe okresu. Zapytanie Spółki dotyczy podatkowego skutku przewalutowania kredytów i odsetek od kredytów.

Stanowisko Spółki, iż odsetki od kredytów w momencie spłaty oraz skapitalizowane odsetki stanowił koszt uzyskania przychodu, jest prawidłowe.

W przypadku kredytów kwoty główne są z podatkowego punktu widzenia obojętne, zaciągnięcie kredytu nie jest dla pożyczkobiorcy przychodem, ani spłata kwoty głównej nie stanowi kosztu. Ponieważ spłata kredytu następuje w walucie polskiej nie występują w sprawie różnice kursowe zdefiniowane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W wyniku przekształcenia kredytu walutowego na złotówkowy nie dochodzi do „poniesienia” wydatku i w związku z tym, różnice kursowe powstałe w jego wyniku – jako, że nie zostały faktycznie „zapłacone” – nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów o których mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Koszty uzyskania przychodów z tytułu odsetek określają:
  • art. 16 ust. 1 pkt 11, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów),
  • art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) określający, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W związku z powyższym za koszt uzyskania przychodów można uznać tylko kwotę faktycznie zapłaconych odsetek (w przypadku opisanym w zapytaniu podatnika będzie to kwota skapitalizowanych odsetek oraz odsetki w momencie zapłaty raty kredytu po przewalutowaniu).

Ponadto organ podatkowy zauważa, iż przewalutowania kredytu na podstawie tej samej umowy kredytowej, nie należy utożsamiać ze sprzedażą jednej waluty i zakupem innej, a tym bardziej z zaciągnięciem nowego kredytu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj