Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/105/EG/38/04
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/105/EG/38/04
Data
2004.03.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież
rata leasingowa
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy w związku z utratą przedmiotu leasingu różnica pomiędzy wartością przedmiotu leasingu pozostałą do zapłacenia, a wartością odszkodowania wypłaconego przez firmę ubezpieczeniową, zapłacona Leasingodawcy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów ?


Odpowiadając na pismo z dnia 17.02.2004 r. (data wpływu 19.02.2004 r.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje:

z przedstawionego w piśmie Spółki stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę leasingową, dotycząca samochodu ciężarowego na okres 48 miesięcy. W czasie używania go przez jednostkę został on skradziony. Stosownie do umowy leasingu utrata przedmiotu leasingu skutkuje rozwiązaniem umowy oraz obowiązkiem zapłaty sumy niespłaconych rat przewidzianych w umowie w kwocie 43 865,24 zł.

Stosownie do przepisu art. 17b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, z tytułu używania środków trwałych, przy spełnieniu określonych w tym przepisie warunków, stanowią koszty uzyskania przychodów u korzystającego.

W kontekście art. 15 ust. 1 ustawy – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1. Podatnik może odliczyć od przychodów wszelkie koszty ich uzyskania, pod warunkiem, że miały one bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie miało, bądź mogło mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. W sytuacji więc, gdy dany wydatek nie ma związku z przychodem, nie może on stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Z uwagi na fakt, iż po utracie samochodu nie było już przedmiotu leasingu - opłacenie przedmiotowych rat leasingu, nie mogło mieć wpływu na powstanie przychodu.

W świetle powyższego, stanowisko Spółki jest błędne, albowiem wydatek z tytułu rat leasingowych poniesiony w okresie po kradzieży lub innej formie utraty przedmiotu leasingu nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj