Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
US-PD-I/415-5/04
z 14 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PD-I/415-5/04
Data
2004.01.14



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
przekazanie nieodpłatne
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy umowa użyczenia lokalu mieszkalnego oraz lokalu gospodarczego przez rodziców synowi do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu, czy wspomniane użyczenie stanowi koszt lub przychód dla którejś ze stron.


Umowa użyczenia należy do grona umów nazwanych i uregulowana została w art. 710-719 Kodeksu cywilnego.
Na podstawie umowy użyczenia, zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W przypadku tej umowy biorący do używania ponosi zwykle koszty jej utrzymania. Umowa użyczenia ma charakter umowy nieodpłatnej.
Przepisy art. 16 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof przewidują, że za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Od powyższej reguły przewidziane są wyjątki, bowiem przychodu nie ustala się, gdy:
- lokal lub budynek mieszkalny udostępniony jest osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi to nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 upof;
- właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny;
- właściciel nieruchomości oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.

Jak wynika, ww. przepisy nie obligują podatnika do ustalania przychodu z omawianego tytułu m. in. jeżeli udostępnia on nieruchomość członkom rodziny. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje jednak dla swoich potrzeb tego pojęcia.
Według art. 111 § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostająca w stosunku przysposobienia oraz pozostająca z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Pod pojęciem członka rodziny zawartym w art. 16 updof rozumie się więc powyżej wyszczególnione osoby.
W myśl art. 16 ust. 2 updof jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny. . ., nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

W sytuacji, gdy nieruchomości udostępnia się członkom rodziny, przychód dla celów podatkowych nie powstaje, konsekwentnie zatem wydatki związane z nieruchomością nie są kosztem.
Natomiast odnośnie podatnika korzystającego z nieruchomości użyczonej nieodpłatnie przez członka rodziny, na potrzeby prowadzonej działalności ma zastosowanie przepis art. 14 ust. 2 pkt 8 updof. Wskazany przepis, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest m. in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Według tego przepisu obowiązek ustalania przychodu nie powstaje, jeżeli podatnik otrzymuje bezpłatnie nieruchomość do używania od właściciela będącego członkiem najbliższej rodziny.
Kosztem uzyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego używania nieruchomości będą faktycznie poczynione nakłady na utrzymanie jej, czyli wydatki ponoszone w celu zachowania dotychczasowego stanu nieruchomości oraz związane z bieżącą eksploatacja, z uwzględnieniem generalnej zasady wynikającej z art. 22 ust. 1 updof. Oznacza to, że wydatki muszą być związane z prowadzoną działalnością i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za koszt (art. 23 updof).
W powyższej sprawie oddanie lokalu mieszkalnego oraz gospodarczego przez rodziców synowi do prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj