Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP1/423/143/04/MM
z 2 lutego 2002 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP1/423/143/04/MM
Data
2002.02.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy opisane w zapytaniu wydatki stanowią koszty nabycia know - how zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p. i powinny zostać włączone do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej na podstawie art. 16g ust. 1 pkt. 1 ustawy o p.d.o.p., podlegającej amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt.7


W odpowiedzi na zapytanie z dn. 10.12.2003 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) informuje, iż zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 7 ustawy z dn. 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r Nr 54 poz. 654 ze zm. ) :„ amortyzacji podlegają (...) nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:(...)

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej ( know-how) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej ( sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi ...”Termin know-how - pochodzi z języka angielskiego, nie ma on swojego odpowiednika w języku polskim, oznacza w dosłownym tłumaczeniu : „ wiedzieć jak robić” - jest jedną z form międzynarodowego transferu wiedzy technicznej, przemysłowej, naukowej, handlowej, organizacyjnej.

Z treści zapytania wynika iż przedmiotem umowy sprzedaży i przeniesienia aktywów z dn. 31.01.2003 ( uzupełnionej aneksem z dn. 30.04.2003) było m.in. przekazanie całej zgromadzonej wiedzy handlowej i marketingowej dotyczącej dystrybucji produktów pod nazwą A i B w Polsce / bez patentów i wynalazków /.

W związku z powyższym przedmiot transakcji w zakresie rozwiązań dotyczących sprzedaży, marketingu i dystrybucji w/w produktów należy zakwalifikować jako formę międzynarodowego transferu wiedzy - know - how podlegający amortyzacji na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych j.w.

Natomiast zgodnie z art. 16g ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych j.w. dotyczącym ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych: „.. za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania..”.

W związku z powyższym organ podatkowy generalnie podziela stanowisko firmy dotyczące możliwości podwyższenia wartości początkowej transakcji w zakresie know-how o pozostałe koszty obciążające firmę ( w Państwa przypadku koszty: doradztwa prawnego, obsługi bankowej, audytowej, usług wykonywanych przez pracowników centrali koncernu Spółki) które mogą mieć bezpośredni związek z zawarciem przedmiotowej transakcji.

Jednakże w przypadku usług świadczonych przez centralę koncernu Spółki - należy szczególnie mieć na uwadze, że to na podatniku zgodnie z art.9 i art.15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych j.w. - ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami przez pracowników centrali koncernu zagranicznego Spółki a możliwością osiągania przychodów przez podatnika w wyniku dokonania tychże wydatków.

Dlatego ze względu na ogólne sprecyzowanie tych wydatków oraz formy ich dokumentacji - nie jest możliwe szczegółowe ustosunkowanie się do tego zagadnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj