Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PDI/423-5/04
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/423-5/04
Data
2004.02.12



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
likwidacja
środek obrotowy



Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w przypadku Spółki mamy do czynienia ze stratą w towarach handlowych związaną z ich fizyczną likwidacją w związku z brakiem możliwości sprzedaży. Zakup tych towarów handlowych tj. wydatki związane z ich nabyciem, został zrealizowany pierwotnie w celu uzyskania przychodu spółki tj. w celu ich sprzedaży. Likwidacja tych towarów handlowych, z określonych powodów nie przyczyni się do osiągnięcia przychodu, powstanie bowiem strata.

Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów tylko straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. Przy takim założeniu należałoby uznać, że nie ma ograniczeń co do zaliczania w koszty strat w środkach obrotowych Spółki.

Nie można jednakże twierdzić, że samo nabycie towaru w takim przypadku nie miało na celu uzyskania przychodu. Należałoby więc potraktować tę stratę jako koszt uzyskania przychodu Spółki i oczywiście udokumentować zniszczenie towarów protokołem z likwidacji.

Powyższe stanowisko nie oznacza jednak, że podatnik może bezkrytycznie kwalifikować jako koszty uzyskania przychodu wszelkie straty powstałe w gospodarce środkami obrotowymi. Nie można bowiem obciążyć kosztów podatkowych spółki stratami będącymi następstwem niewłaściwego lub nieracjonalnego działania podatnika. Każde zdarzenie gospodarcze związane z powstaniem straty w środkach obrotowych należy rozpatrywać i oceniać indywidualnie jako konkretny przypadek z uwzględnieniem okoliczności faktycznych badanej sprawy. Również forma udokumentowania obciążenia kosztów uzyskania przychodów takim wydatkiem będzie uzależniona od indywidualnej sytuacji.

Powyższe potwierdza także orzecznictwo sądowe np. wyrok NSA z 14.03.2000 r. sygn. akt III S.A 1095/99, jak również treść pisma Ministerstwa Finansów z 26.01.2001 r. (PB3-MD-289-8214-35/2001).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj